online event registration and payment

Go-Green Events is an event registration and payment web site. We work with all events to provide well-organized and easy-to-use registration services at a low cost.

 

Race The Helix-Upstate 5K on March 11, 2017, 9 a.m.

Questions about timing? Contact: Mike@Go-GreenEvents.com

 

OVERALL RESULTS

Place Bib No. First name Last name Finish time Age Gender City State
1 95 TOM CULL 19:39.5 36 M GREENVILLE SC
2 21 ERICA BATTLE 21:21.3 46 F CANDLER NC
3 84 LAURA COOK 21:43.2 47 F TAYLORS SC
4 196 ALLEN GUEST 21:54.5 56 M CLEMSON SC
5 366 DOUG MCCORMICK 22:22.1 55 M GREENVILLE SC
6 390 KELLY WHITEHEAD 22:29.1 36 F CENTRAL SC
7 383 DEBBY TINDALL COMBS 22:31.1 44 F EASLEY SC
8 130 JOHN DECKER 22:45.1 22 M DURHAM NC
9 14 GRETCHEN ALPER 22:46.5 40 F CLEMSON SC
10 395 Lisa Duzer 24:05.3 38 F Central SC
11 396 Patrick Gaines 24:13.2 43 M Taylors SC
12 389 EMMA WHITAKER 24:31.1 12 F INMAN SC
13 182 TOM FARTHING 25:05.0 59 M SIMPSONVILLE SC
14 399 Julie Mobley 25:32.3 27 F Greenville SC
15 374 ANDREA SEEMULLER 25:47.1 40 F ANDERSON SC
16 376 STEVE SKINNER 25:51.4 61 M GREENWOOD SC
17 19 ELLA BASSETT 26:14.2 11 F GREENWOOD SC
18 393 ADAM YOUNG 26:36.0 34 F ANDERSON SC
19 378 STEVE SNODGRASS 26:42.9 38 M GREER SC
20 166 DAVID EVERMAN 26:46.8 49 M SIMPSONVILLE SC
21 400 JEAN MAE AULT-RICHE 26:51.2 27 F Greenville SC
22 135 ALEX ESTRIN 27:11.7 25 M GREER SC
23 230 JASON HUNTER 27:19.9 28 M FOUNTAIN INN SC
24 49 JEFF BLAND 27:45.4 47 M IRMO SC
25 262 DAVID LANDERS 27:59.7 20 M FOUNTAIN INN SC
26 229 CHRISTINE HUNTER 28:14.5 28 F FOUNTAIN INN SC
27 372 SATISHKUMAR GANAKAMMAL 28:56.5 30 M SIMPSONVILLE SC
28 269 KEITH LARSON 29:39.6 42 M GREENVILLE SC
29 398 ANGELIKA IMPEDUGLIA 30:03.4 48 F Greenville SC
30 310 ANDREA LOFGREN 32:07.0 32 F WOODRUFF SC
31 394 SONJA YOUNG 32:12.0 36 F ANDERSON SC
32 392 CHRIS WICKWARE 32:47.5 44 M ANDERSON SC
33 236 JULIE JONES 33:45.1 48 F GREENVILLE SC
34 300 JAMIE LEWIS 34:35.7 28 M ABBEVILLE SC
35 375 MARK SEJMAN 35:32.1 59 M GREENVILLE SC
36 151 RICHARD ESTRIN 36:03.3 61 M GREER SC
37 35 CONNIE BLACKSTONE 36:15.3 52 F GRAY COURT SC
38 397 ANNA IMPEDUGLIA 36:32.3 15 F Simpsonville SC
39 371 RENEE PLACE 36:43.4 36 F GREENVILLE SC
40 382 SEAN TIERNEY 37:04.6 57 M HENDERSONVILLE NC
41 56 KIM BRADY 37:14.7 58 F SIMPSONVILLE SC
42 391 STEPHANIE WHITLOCK 38:31.2 39 F GREENVILLE SC
43 206 HEATHER HERWEHE 38:32.5 29 F GREENVILLE SC
44 377 BROOKE SMITH 39:09.2 38 F GREENVILLE SC
45 381 AUBIN TIERNEY 40:11.9 27 F GREENVILLE SC
46 379 EDWARD STALLWORTH 41:08.3 44 M INMAN SC
47 363 CHRISTIAN LOFGREN 41:11.7 38 M WOODRUFF SC
48 22 MELISSA BELUE 41:32.9 33 F PELZER SC
49 474 Elizabeth Anne Styler 41:57.2 51 F Greenville SC
50 388 HANNAH WARREN 43:29.6 26 F GREENWOOD SC
51 367 CAROLINE MOBLEY 43:30.6 27 F IRMO SC
52 364 ABIGAIL MASSEY 43:46.5 32 F GREENVILLE SC
53 365 KAITLYN MASSEY 43:50.7 16 F GREENVILLE SC
54 62 HANNAH BREWINGTON 44:27.0 27 F HONEA PATH SC
55 386 KELLY TURNER 45:03.3 47 F INMAN SC
56 10 CATHERINE ALLEN 46:11.1 25 F ANDERSON SC
57 370 KATIE PICARDY 46:12.3 25 F PENDLETON SC
58 197 DEBORAH GURSSLIN 46:47.8 61 F SIMPSONVILLE SC
59 385 JOHN TURNER 48:02.0 52 M INMAN SC
60 368 HARRIET MOBLEY 48:16.3 55 F IRMO SC
61 193 KAREN GOFORTH 49:57.0 37 F COLUMBIA SC
62 226 CHRISTY HOZEY 55:47.3 44 F IVA SC
63 208 CORTNEY HOLBROOK 55:50.0 28 F IVA SC
64 271 GINA LEWIS 55:53.0 28 F ABBEVILLE SC
                 
DIVISION RESULTS                
TOP 3 MALE              
Place Bib No. First name Last name Finish time Age Gender City State
1 95 TOM CULL 19:39.5 36 M GREENVILLE SC
2 196 ALLEN GUEST 21:54.5 56 M CLEMSON SC
3 366 DOUG MCCORMICK 22:22.1 55 M GREENVILLE SC
                 
TOP 3 FEMALE              
Place Bib No. First name Last name Finish time Age Gender City State
1 21 ERICA BATTLE 21:21.3 46 F CANDLER NC
2 84 LAURA COOK 21:43.2 47 F TAYLORS SC
3 14 GRETCHEN ALPER 22:46.5 40 F CLEMSON SC
                 
TOP 3 MALES -- 12-under            
Place Bib No. First name Last name Finish time Age Gender City State
                 
TOP 3 FEMALES -- 12-under            
Place Bib No. First name Last name Finish time Age Gender City State
1 389 EMMA WHITAKER 24:31.1 12 F INMAN SC
2 19 ELLA BASSETT 26:14.2 11 F GREENWOOD SC
                 
TOP 3 MALES -- 13-19            
Place Bib No. First name Last name Finish time Age Gender City State
                 
TOP 3 FEMALES -- 13-19            
Place Bib No. First name Last name Finish time Age Gender City State
1 397 ANNA IMPEDUGLIA 36:32.3 15 F Simpsonville SC
2 365 KAITLYN MASSEY 43:50.7 16 F GREENVILLE SC
                 
TOP 3 MALES -- 20-29            
Place Bib No. First name Last name Finish time Age Gender City State
1 130 JOHN DECKER 22:45.1 22 M DURHAM NC
2 135 ALEX ESTRIN 27:11.7 25 M GREER SC
3 230 JASON HUNTER 27:19.9 28 M FOUNTAIN INN SC
                 
TOP 3 FEMALES -- 20-29            
Place Bib No. First name Last name Finish time Age Gender City State
1 399 Julie Mobley 25:32.3 27 F Greenville SC
2 400 JEAN MAE AULT-RICHE 26:51.2 27 F Greenville SC
3 229 CHRISTINE HUNTER 28:14.5 28 F FOUNTAIN INN SC
                 
TOP 3 MALES -- 30-39            
Place Bib No. First name Last name Finish time Age Gender City State
1 393 ADAM YOUNG 26:36.0 34 F ANDERSON SC
2 378 STEVE SNODGRASS 26:42.9 38 M GREER SC
3 372 SATISHKUMAR GANAKAMMAL 28:56.5 30 M SIMPSONVILLE SC
                 
TOP 3 FEMALES -- 30-39            
Place Bib No. First name Last name Finish time Age Gender City State
1 395 Lisa Duzer 24:05.3 38 F Central SC
2 310 ANDREA LOFGREN 32:07.0 32 F WOODRUFF SC
3 394 SONJA YOUNG 32:12.0 36 F ANDERSON SC
                 
TOP 3 MALES -- 40-49            
Place Bib No. First name Last name Finish time Age Gender City State
1 396 Patrick Gaines 24:13.2 43 M Taylors SC
2 166 DAVID EVERMAN 26:46.8 49 M SIMPSONVILLE SC
3 49 JEFF BLAND 27:45.4 47 M IRMO SC
                 
TOP 3 FEMALES -- 40-49            
Place Bib No. First name Last name Finish time Age Gender City State
1 383 DEBBY TINDALL COMBS 22:31.1 44 F EASLEY SC
2 14 GRETCHEN ALPER 22:46.5 40 F CLEMSON SC
3 374 ANDREA SEEMULLER 25:47.1 40 F ANDERSON SC
                 
TOP 3 MALES -- 50-59            
Place Bib No. First name Last name Finish time Age Gender City State
1 182 TOM FARTHING 25:05.0 59 M SIMPSONVILLE SC
2 375 MARK SEJMAN 35:32.1 59 M GREENVILLE SC
3 382 SEAN TIERNEY 37:04.6 57 M HENDERSONVILLE NC
                 
TOP 3 FEMALES -- 50-59            
Place Bib No. First name Last name Finish time Age Gender City State
1 35 CONNIE BLACKSTONE 36:15.3 52 F GRAY COURT SC
2 56 KIM BRADY 37:14.7 58 F SIMPSONVILLE SC
3 474 Elizabeth Anne Styler 41:57.2 51 F Greenville SC
                 
TOP 3 MALES -- 60-older            
Place Bib No. First name Last name Finish time Age Gender City State
1 376 STEVE SKINNER 25:51.4 61 M GREENWOOD SC
2 151 RICHARD ESTRIN 36:03.3 61 M GREER SC
                 
TOP 3 FEMALES -- 60-older            
Place Bib No. First name Last name Finish time Age Gender City State
1 197 DEBORAH GURSSLIN 46:47.8 61 F SIMPSONVILLE SC