online event registration and payment

Go-Green Events is an event registration and payment web site. We work with all events to provide well-organized and easy-to-use registration services at a low cost.

 

The Eagles' Flight 5K - no guaranteed t-shirt on Oct. 1, 2016, 8 a.m.

Questions about timing? Contact: Mike@Go-GreenEvents.com

 

Overall Results              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 245 Jackson Vierow     18:33.8 5:59 14 M Greenville SC
2 228 Christian Rice     19:42.3 6:21 20 M Spartanburg SC
3 242 Andrew Travis     20:12.4 6:31 16 M Greenville SC
4 234 Fred Seiber     20:40.7 6:40 45 M Duncan SC
5 243 Micah Travis     20:46.1 6:42 15 M Greenville SC
6 199 Nicolas Custer     21:21.0 6:53 18 M Greenville SC
7 225 Scott Patterson     21:35.8 6:58 39 M Greenville SC
8 224 Anna Claire Patterson     21:37.0 6:58 12 F Greenville SC
9 219 Cullen O'Shields     21:44.5 7:01 16 M Greenville SC
10 232 Max Sanders     22:13.5 7:10 14 M Greenville SC
11 298 Sexton Seiber     22:29.2 7:15 15 M Spartanburg SC
12 152 Josh Robinson     22:58.6 7:25 27 M Boiling Springs SC
13 197 Ty Cantrell     23:24.8 7:33 47 M Columbus NC
14 296 Wade Morgan     23:35.5 7:36 15 M Spartanburg SC
15 218 Kate Myers     23:39.1 7:38 8 F Moore SC
16 217 Colin Myers     24:46.1 7:59 9 M Moore SC
17 215 Katelyn McClellan     24:57.3 8:03 15 F Greenville SC
18 205 Seth Hinrichs     25:32.5 8:14 36 M Wellford SC
19 297 Kyle Earley     25:34.3 8:15 16 M Landrum SC
20 200 Sofia Deambrosi     25:36.5 8:15 13 F Greenville SC
21 238 William Shetley     25:48.7 8:19 17 M Spartanburg SC
22 229 Ethan Rogers     25:53.2 8:21 15 M Moore SC
23 201 Olivia Gomez     26:05.5 8:25 32 F Spartanburg SC
24 198 Rudy Cordeiro     26:11.8 8:27 41 M Spartanburg SC
25 231 Slim Routon     26:32.4 8:34 45 M Lyman SC
26 299 Sidney Seiber     26:39.2 8:36 17 F Duncan SC
27 294 Anne  Rudd Tanbonliong     26:56.6 8:41 15 F Spartanburg SC
28 212 Becky Lloyd     26:58.3 8:42 20 F Moore SC
29 216 Claire Murr     27:04.2 8:44 17 F Greenville SC
30 240 Rachel Smith     27:06.8 8:45 12 F Greenville SC
31 222 Gregg Parker     27:22.7 8:50 40 M Lyman SC
32 151 Sally Robinson     27:44.5 8:57 26 F Boiling Springs SC
33 244 Dan Vierow     27:46.5 8:57 52 M Simpsonville SC
34 196 Madison Cantrell     28:05.1 9:04 21 F Columbus NC
35 189 Steve Adams     28:06.7 9:04 41 M Spartanburg SC
36 236 Anthony Shetley     28:46.7 9:17 47 M Spartanburg SC
37 209 William Kirkland     29:08.3 9:24 27 M Moore SC
38 214 Tara Mayhugh     29:39.0 9:34 27 F Greer SC
39 248 Joelle White     29:55.9 9:39 14 F Greenville SC
40 158 Christopher Straightiff     30:27.0 9:49 10 M Lyman SC
41 213 Sarah Lloyd     30:30.5 9:50 16 F Moore SC
42 246 Lisa Vierow     32:06.2 10:21 48 F Simpsonville SC
43 193 Joshua Brodsky     32:22.3 10:26 33 M Moore SC
44 239 Emily Slieff     32:27.1 10:28 12 F Greenville SC
45 226 Ashley Plexico     32:36.9 10:31 32 F Moore SC
46 153 Patricia Connolly     33:01.6 10:39 44 F Fairforest SC
47 223 Nikki Parker     33:10.7 10:42 37 F Lyman SC
48 204 Elisa Hinrichs     33:29.7 10:48 36 F Wellford SC
49 155 Meagan Romeiser     34:16.4 11:03 11 F Spartanburg SC
50 191 Ron Branzuela     34:31.8 11:08 46 M Roebuck SC
51 157 Sharmain Brazzuella     34:49.3 11:14 11 F Spartanburg SC
52 295 Daniel Shetley     34:50.6 11:14 9 M Spartanburg SC
53 300 Mia Hinrichs     35:05.6 11:19 11 F Spartanburg SC
54 250 Victoria Woodie     35:46.3 11:32 30 F Wellford SC
55 220 Jennifer Owen     36:05.6 11:38 44 F Chesnee SC
56 192 Shirley Branzuela     36:08.8 11:39 44 F Roebuck SC
57 237 Carrie Shetley     39:05.2 12:36 36 F Spartanburg SC
58 154 Artie Connolly     39:09.4 12:38 48 M Fairforest SC
59 271 Kris Wood     39:25.2 12:43 35 F Boiling Springs SC
60 207 Greg Kazmierzak     41:21.7 13:20 22 M Wellford SC
61 241 Janelle Stafford     41:22.6 13:21 21 F Greer SC
62 249 Bridget Wood     41:32.2 13:24 9 F Boiling Springs SC
63 202 Brian Greene     43:06.8 13:54 42 M Greer SC
64 262 Eli Wood     43:08.0 13:55 7 M Boiling Springs SC
65 194 Jim Cantrell     44:00.4 14:12 66 M Spartanburg SC
66 210 Melissa Lednum     47:02.1 15:10 40 F Woodruff SC
67 211 Pamela Lee     47:03.2 15:11 49 F Moore SC
68 221 Wayne Paris     48:56.8 15:47 59 M Easley SC
69 208 Earle Kirkland     51:03.6 16:28 64 M Moore SC
                 
Age Group Awards              
Top Males Overall              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 245 Jackson Vierow     18:33.8 5:59 14 M Greenville SC
                 
Top Females Overall              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 224 Anna Claire Patterson     21:37.0 6:58 12 F Greenville SC
                 
Male 12 and under              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 217 Colin Myers     24:46.1 7:59 9 M Moore SC
2 158 Christopher Straightiff     30:27.0 9:49 10 M Lyman SC
3 295 Daniel Shetley     34:50.6 11:14 9 M Spartanburg SC
                 
Male 13-19              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 242 Andrew Travis     20:12.4 6:31 16 M Greenville SC
2 243 Micah Travis     20:46.1 6:42 15 M Greenville SC
3 199 Nicolas Custer     21:21.0 6:53 18 M Greenville SC
                 
Male 20-29              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 228 Christian Rice     19:42.3 6:21 20 M Spartanburg SC
2 152 Josh Robinson     22:58.6 7:25 27 M Boiling Springs SC
3 209 William Kirkland     29:08.3 9:24 27 M Moore SC
                 
Male 30-39              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 225 Scott Patterson     21:35.8 6:58 39 M Greenville SC
2 205 Seth Hinrichs     25:32.5 8:14 36 M Wellford SC
3 193 Joshua Brodsky     32:22.3 10:26 33 M Moore SC
                 
Male 40-49              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 234 Fred Seiber     20:40.7 6:40 45 M Duncan SC
2 197 Ty Cantrell     23:24.8 7:33 47 M Columbus NC
3 198 Rudy Cordeiro     26:11.8 8:27 41 M Spartanburg SC
                 
Male 50-59              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 244 Dan Vierow     27:46.5 8:57 52 M Simpsonville SC
2 221 Wayne Paris     48:56.8 15:47 59 M Easley SC
                 
Male 60 and Over              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 194 Jim Cantrell     44:00.4 14:12 66 M Spartanburg SC
2 208 Earle Kirkland     51:03.6 16:28 64 M Moore SC
                 
Female 12 and under              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 218 Kate Myers     23:39.1 7:38 8 F Moore SC
2 240 Rachel Smith     27:06.8 8:45 12 F Greenville SC
3 239 Emily Slieff     32:27.1 10:28 12 F Greenville SC
                 
Female 13-19              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 215 Katelyn McClellan     24:57.3 8:03 15 F Greenville SC
2 200 Sofia Deambrosi     25:36.5 8:15 13 F Greenville SC
3 299 Sidney Seiber     26:39.2 8:36 17 F Duncan SC
                 
Female 20-29              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 212 Becky Lloyd     26:58.3 8:42 20 F Moore SC
2 151 Sally Robinson     27:44.5 8:57 26 F Boiling Springs SC
3 196 Madison Cantrell     28:05.1 9:04 21 F Columbus NC
                 
Female 30-39              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 201 Olivia Gomez     26:05.5 8:25 32 F Spartanburg SC
2 226 Ashley Plexico     32:36.9 10:31 32 F Moore SC
3 223 Nikki Parker     33:10.7 10:42 37 F Lyman SC
                 
Female 40-49              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 246 Lisa Vierow     32:06.2 10:21 48 F Simpsonville SC
2 153 Patricia Connolly     33:01.6 10:39 44 F Fairforest SC
3 220 Jennifer Owen     36:05.6 11:38 44 F Chesnee SC