online event registration and payment

Go-Green Events is an event registration and payment web site. We work with all events to provide well-organized and easy-to-use registration services at a low cost.

 

Run Walk Stroll 5K on Sept. 24, 2016, 9 a.m.

Questions about event timing? Contact: Mike@Go-GreenEvents.com

 

Overall Results              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 284 Robert Yerger 0:22:21 7:13 39 Male West Columbia SC
2 283 Matthew Wolfe 0:22:22 7:13 38 Male Columbia SC
3 256 Bryce Harman 0:25:47 8:19 29 Male Columbia SC
4 263 David Palkovitz 0:26:10 8:26 26 Male Columbia SC
5 253 John Gasque 0:26:20 8:30 57 Male Columbia SC
6 240 Jack T Brklich 0:27:00 8:43 49 Male Columbia  SC
7 244 Jordan Cryer 0:28:05 9:04 15 Male Chapin SC
8 243 Travis Cowan 0:28:06 9:04 52 Male Columbia SC
9 260 Debbie Kennedy 0:30:22 9:48 56 Female Columbia SC
10 267 Pete Poore 0:30:33 9:51 64 Male Columbia SC
11 259 Jeff Johnson 0:31:36 10:12 55 Male Anderson SC
12 261 Ryan Knott 0:31:36 10:12 44 Male Columbia SC
13 278 Nicholas Shacklock 0:31:36 10:12 38 Male Columbia  SC
14 237 Alejandro Arredondo  0:32:53 10:36 33 Male Columbia SC
15 282 Rocky Soderberg 0:33:08 10:41 74 Male Sumter SC
16 242 Shelley  Calhoun  0:33:16 10:44 32 Female Columbia SC
17 257 John Houser 0:33:17 10:44 67 Male Columbia SC
18 245 Angelica  De Anda 0:33:49 10:55 42 Female Columbia SC
19 241 Jean Brklich 0:34:07 11:00 43 Female Columbia SC
20 255 Brad Harman 0:34:30 11:08 59 Male Columbia SC
21 280 Brigitte Smith 0:35:28 11:26 66 Female Aiken SC
22 258 Vicki Jackson 0:36:15 11:42 40 Female Columbia SC
23 239 Sherry Blizzard 0:36:16 11:42 50 Female Lugoff SC
24 277 Jenny F. Scott 0:36:27 11:45 69 Female West Columbia SC
25 266 Melinda Petruzzi  0:36:38 11:49 57 Female Columbia  SC
26 264 Todd Pascarella 0:36:54 11:54 48 Male Lexington SC
27 265 Robyn Pekarsky 0:37:16 12:01 66 Female Chapin SC
28 287 Alyssa Chambers 0:38:27 12:24 11 Female Taylors SC
29 288 Gwen Chambers 0:38:28 12:25 13 Female Taylors SC
30 269 Venus Renee  Pound 0:39:10 12:38 44 Female Gaston  SC
31 289 Paula Chambers 0:39:18 12:41 37 Female Taylors SC
32 286 Cara Beth Chambers 0:39:19 12:41 8 Female Taylors SC
33 270 Blanche Quinn 0:40:18 13:00 73 Female Columbia SC
34 238 Matthew Bailey 0:40:45 13:09 44 Male Columbia SC
35 293 Marie Iniguez 0:40:50 13:10 59 Female Columbia SC
36 279 Amanda Simpson 0:41:17 13:19 36 Female Irmo SC
37 291 Jessalyn Smith 0:41:59 13:33 34 Female Irmo SC
38 272 John  Roberts 0:42:19 13:39 32 Male Columbia SC
39 273 Randi Lynn Roberts 0:42:33 13:44 30 Female Columbia SC
40 246 Elizabeth Faust 0:43:07 13:55 31 Female Lexington SC
41 276 Danny Scott 0:43:12 13:56 70 Male West Columbia SC
42 268 Cory Pound 0:45:03 14:32 12 Male Gaston SC
43 285 Michael Lambert 0:45:14 14:35 71 Male Columbia SC
44 274 Joe Ryan 0:47:04 15:11 28 Male Columbia  SC
45 254 Kathleen Hall 0:47:06 15:12 27 Female Manning SC
46 236 Darrell  Andrews 0:49:05 15:50 39 Male Hartsville  SC
47 275 Emily Sanderlin 0:49:08 15:51 32 Female Hartsville  SC
                 
Age Group Awards              
Top Males Overall              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 284 Robert Yerger 0:22:21 7:13 39 Male West Columbia SC
2 283 Matthew Wolfe 0:22:22 7:13 38 Male Columbia SC
3 256 Bryce Harman 0:25:47 8:19 29 Male Columbia SC
                 
Top Females Overall              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 260 Debbie Kennedy 0:30:22 9:48 56 Female Columbia SC
2 242 Shelley  Calhoun  0:33:16 10:44 32 Female Columbia SC
3 245 Angelica  De Anda 0:33:49 10:55 42 Female Columbia SC
                 
Male 19 and under              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 244 Jordan Cryer 0:28:05 9:04 15 Male Chapin SC
2 268 Cory Pound 0:45:03 14:32 12 Male Gaston SC
                 
Male 20-29              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 263 David Palkovitz 0:26:10 8:26 26 Male Columbia SC
2 274 Joe Ryan 0:47:04 15:11 28 Male Columbia  SC
                 
Male 30-39              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 278 Nicholas Shacklock 0:31:36 10:12 38 Male Columbia  SC
2 237 Alejandro Arredondo  0:32:53 10:36 33 Male Columbia SC
3 272 John  Roberts 0:42:19 13:39 32 Male Columbia SC
                 
Male 40-49              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 240 Jack T Brklich 0:27:00 8:43 49 Male Columbia  SC
2 261 Ryan Knott 0:31:36 10:12 44 Male Columbia SC
3 264 Todd Pascarella 0:36:54 11:54 48 Male Lexington SC
                 
Male 50-59              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 253 John Gasque 0:26:20 8:30 57 Male Columbia SC
2 243 Travis Cowan 0:28:06 9:04 52 Male Columbia SC
3 259 Jeff Johnson 0:31:36 10:12 55 Male Anderson SC
                 
Male 60-69              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 267 Pete Poore 0:30:33 9:51 64 Male Columbia SC
2 257 John Houser 0:33:17 10:44 67 Male Columbia SC
                 
Male 70 and over              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 282 Rocky Soderberg 0:33:08 10:41 74 Male Sumter SC
2 276 Danny Scott 0:43:12 13:56 70 Male West Columbia SC
3 285 Michael Lambert 0:45:14 14:35 71 Male Columbia SC
                 
Female 19 and under              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 287 Alyssa Chambers 0:38:27 12:24 11 Female Taylors SC
2 288 Gwen Chambers 0:38:28 12:25 13 Female Taylors SC
3 286 Cara Beth Chambers 0:39:19 12:41 8 Female Taylors SC
                 
 Female 20-29              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 254 Kathleen Hall 0:47:06 15:12 27 Female Manning SC
                 
Female 30-39              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 289 Paula Chambers 0:39:18 12:41 37 Female Taylors SC
2 279 Amanda Simpson 0:41:17 13:19 36 Female Irmo SC
3 291 Jessalyn Smith 0:41:59 13:33 34 Female Irmo SC
                 
Female 40-49              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 241 Jean Brklich 0:34:07 11:00 43 Female Columbia SC
2 258 Vicki Jackson 0:36:15 11:42 40 Female Columbia SC
3 269 Venus Renee  Pound 0:39:10 12:38 44 Female Gaston  SC
                 
Female 50-59              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 239 Sherry Blizzard 0:36:16 11:42 50 Female Lugoff SC
2 266 Melinda Petruzzi  0:36:38 11:49 57 Female Columbia  SC
3 293 Marie Iniguez 0:40:50 13:10 59 Female Columbia SC
                 
Female 60-69              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 280 Brigitte Smith 0:35:28 11:26 66 Female Aiken SC
2 277 Jenny F. Scott 0:36:27 11:45 69 Female West Columbia SC
3 265 Robyn Pekarsky 0:37:16 12:01 66 Female Chapin SC
                 
Female 70 and over              
Place Bib # Name Finish Pace Age Gender City State
1 270 Blanche Quinn 0:40:18 13:00 73 Female Columbia SC