online event registration and payment

Go-Green Events is an event registration and payment web site. We work with all events to provide well-organized and easy-to-use registration services at a low cost.

 

Race for the Grasshopper 5K on Jan. 10, 2015, 9 a.m.

 

Overall Results   Questions about timing? Contact mike@go-greenevents.com
                 
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 91 Adam Freudenthal     14:56.1 4:49 M 25 Spartanburg SC
2 612 Chase Steagall     16:48.7 5:25 M 20 Gaffney SC
3 617 Carson Strom     17:01.9 5:29 M 18 Greenwood SC
4 274 Jacob Nathanson     17:30.0 5:39 M 21 Greer SC
5 22 Ben Boatwright     17:36.7 5:41 M 17 Landrum SC
6 267 Lance Morsell     18:35.1 5:59 M 17 Saluda NC
7 630 Todd Walter     18:38.6 6:01 M 49 Landrum SC
8 319 Chritian Rice     18:41.3 6:02 M 19 Spartanburg SC
9 626 Zack Urban     18:53.1 6:05 M 14 Spartanburg SC
10 12 Gary Ball     18:55.7 6:06 M 45 Brevard NC
11 244 Braxten Logan     19:00.9 6:08 M 16 Gaffney SC
12 83 Jennifer Fisher     19:03.0 6:09 F 34 Columbus NC
13 2084 Rodolfo Sequeyro     19:06.5 6:10 M 56 Charlotte NC
14 189 Trey Heavener     19:15.5 6:13 M 17 Gastonia NC
15 241 Emmanuel Leveque     19:24.7 6:15 M 38 Spartanburg SC
16 209 Gunner Hogston     19:35.7 6:19 M 12 Boiling Springs NC
17 66 Jed Dearybury     19:47.1 6:23 M 36 Boiling Springs SC
18 225 Rick Kattouf     19:49.9 6:24 M 43 Greenville SC
19 87 Chris Forrester     19:54.9 6:25 M 36 Lyman SC
20 236 Brinton Leidy     19:56.7 6:26 M 14 Boiling Springs SC
21 284 Wes Palmer     20:05.3 6:29 M 29 Travelers Rest SC
22 89 Collin Foster     20:13.0 6:31 M 17 Kings Mountain NC
23 618 George Sykes     20:15.9 6:32 M 57 Spartanburg SC
24 275 Daniel Negrete     20:18.9 6:33 M 16 Pacolet Mills SC
25 221 Matt Johnson     20:20.2 6:34 M 34 Boiling Springs SC
26 603 Shelby Seymour     20:22.1 6:34 F 13 Greenwood SC
27 271 Gordon Murray     20:34.3 6:38 M 48 Pisgah Forest NC
28 9 Byron Backer     20:37.3 6:39 M 50 Greenville SC
29 623 Jerrod Timmons     20:44.0 6:41 M 17 Cowpens SC
30 641 Jeff Hall     21:05.6 6:48 M 50 Greenville SC
31 16 Sam Blackwell     21:08.2 6:49 M 13 Campobello SC
32 17 Todd Blackwell     21:09.7 6:49 M 43 Campobello SC
33 33 Mark Brooks     21:12.3 6:50 M 55 Dallas NC
34 608 Justin Smith     21:22.5 6:54 M 33 Inman SC
35 417 Justin Rollins     21:24.4 6:54 M 30 Spartanburg SC
36 246 Brandon Mabry     21:30.8 6:56 M 15 Gaffney SC
37 15 Stanley Biggerstaff     21:33.9 6:57 M 48 Spartanburg SC
38 288 Robin Pendleton     21:41.7 6:59 M 52 Rutherfordton NC
39 601 Clint Seymour     21:50.1 7:03 M 47 Greenwood SC
40 68 Daniel Djebelli     21:57.6 7:05 M 83 Spartanburg SC
41 45 Alfred Canteruccio     22:02.4 7:06 M 53 Simpsonville SC
42 94 Larry Gammons     22:16.8 7:11 M 63 Spartanburg SC
43 53 John Compton     22:23.3 7:13 M 52 Greenwood SC
44 415 Susan Rogers     22:36.5 7:17 F 52 Spartanburg SC
45 620 Erin Templeton     22:39.8 7:18 F 42 Spartanburg SC
46 76 Chris Eason     22:42.9 7:19 M 52 Gastonia NC
47 82 Mark Fahling     22:46.3 7:21 M 44 Gaffney SC
48 249 John Mangel     22:48.7 7:21 M 56 Morrisville NC
49 262 Madison Millwood     22:52.2 7:23 F 15 Gaffney SC
50 206 Amber Hilt     23:01.2 7:25 F 40 Lyman SC
51 629 Judy Walls     23:04.4 7:26 F 56 Piedmont SC
52 250 Mauro Mata     23:19.0 7:31 M 54 Gaffney SC
53 214 Kelvin Howard     23:28.1 7:34 M 33 Union Mills NC
54 285 Aubrey Patterson     23:34.7 7:36 F 12 Gaffney SC
55 11 Michael Baird     23:36.4 7:37 M 62 Spartanburg SC
56 203 Bill Hildebrandt     23:37.8 7:37 M 64 Mt Pleasant SC
57 232 Ian LeCroy     23:39.5 7:38 M 25 Gaffney SC
58 290 Mark Pfeiffer     23:43.0 7:39 M 50 Spartanburg SC
59 26 Kaleb Bowers     23:47.8 7:40 M 14 Gaffney SC
60 253 Deborah McClure     24:00.0 7:45 F 54 Greenville SC
61 503 Mitzi Schwartzbauer     24:05.6 7:46 F 46 Wellford SC
62 54 Brice Cook     24:14.2 7:49 M 39 Gaffney SC
63 279 Ian O'Donnell     24:34.7 7:55 M 17 Spartanburg SC
64 237 Grafton Leidy     24:36.4 7:56 M 19 Boiling Springs SC
65 169 Suanne Hall     24:38.3 7:57 F 50 Greenville SC
66 216 Nonie Hudnall     24:39.4 7:57 F 64 Spartanburg SC
67 226 Rayvis Key     24:40.9 7:57 M 41 Kings Mountain NC
68 56 Frank Cooper     24:43.8 7:58 M 66 Morganton NC
69 185 Timothy Head     24:45.7 7:59 M 48 forest city NC
70 231 Chris Kochanowicz     24:48.1 8:00 M 50 Spartanburg SC
71 613 Franklin Steele     25:07.5 8:06 M 52 Cowpens SC
72 30 Nicola Bridges     25:09.7 8:07 F 14 Boiling Springs NC
73 31 Paul Bridges     25:12.1 8:08 M 44 Boiling Springs NC
74 184 Lee Hastie     25:28.1 8:13 M 62 Greenville SC
75 67 Michelle Dillard     25:40.6 8:17 F 43 Spartanburg SC
76 95 Matt Garkusha     25:45.6 8:18 M 22 Greenville SC
77 60 Susan Cothern     25:48.0 8:19 F 43 Brevard NC
78 467 Sherry Ross     25:50.7 8:20 F 36 Spartanburg SC
79 88 Caroline Foster     25:52.6 8:21 F 14 Kings Mountain NC
80 24 Quentin Bonner     25:54.2 8:21 M 48 Moore SC
81 269 Vitaly Murashkin     26:04.4 8:25 M 32 Spartanburg SC
82 65 Marcos De Oliveira     26:09.5 8:26 M 49 Charlotte NC
83 21 Meghan Blick     26:13.3 8:27 F 23 Roebuck SC
84 282 Jim Owens     26:15.9 8:28 M 69 Kings Mountain NC
85 286 Kelly Patterson     26:17.8 8:29 F 39 Gaffney SC
86 208 Shelby Hilt     26:23.1 8:31 F 14 Lyman SC
87 616 Adam Strickland     26:26.8 8:32 M 32 Spartanburg SC
88 238 Lauren Leidy     26:28.9 8:32 F 45 Boiling Springs SC
89 207 Austin Hilt     26:46.8 8:38 M 11 Lyman SC
90 518 Mike Scruggs     26:48.7 8:39 M 65 Rutherfordton NC
91 168 Scott Hall     26:51.1 8:40 M 47 Inman SC
92 34 Karen Buckwalter     26:58.4 8:42 F 49 Quincy IL
93 27 Will Bowers     27:00.4 8:43 M 44 Gaffney SC
94 643 Brodie Cook     27:01.9 8:43 M 44 Gaffney SC
95 201 Rebecca Hicks     27:04.0 8:44 F 37 Campobello SC
96 261 Mitchell Miller     27:05.5 8:44 M 13 Boiling Springs SC
97 296 Abigail Pritchett     27:07.1 8:45 F 22 Moore SC
98 227 Gina Khoury     27:09.5 8:45 F 25 Spartanburg SC
99 158 Lori Hall     27:16.7 8:48 F 47 Moore SC
100 468 John Sandifer     27:18.4 8:48 M 43 Shelby NC
101 85 Keelen Flynt     27:19.6 8:49 M 13 Inman SC
102 215 Renee Howard     27:24.7 8:50 F 34 Union Mills NC
103 621 Allie Thomas     27:36.4 8:54 F 16 Boiling Springs SC
104 256 Michael McWilliams     27:44.0 8:57 M 29 Inman SC
105 255 Olivia McNorrill     27:49.6 8:58 F 46 Spartanburg SC
106 20 Lisa Blanton     27:51.1 8:59 F 39 Lawndale NC
107 634 Melanie Wiley     28:03.2 9:03 F 35 Boiling Springs SC
108 609 Donald Snowdon     28:08.7 9:05 M 73 Brevard NC
109 614 Rachel Stidham     28:16.3 9:07 F 25 Charlotte NC
110 611 Kyle Stamp     28:18.1 9:08 M 26 Charlotte NC
111 4 Nancy Anderson     28:37.1 9:14 F 64 Spartanburg SC
112 75 Henry Earle     28:38.7 9:14 M 37 Kings Mountain NC
113 278 Aidan O'Donnell     28:41.6 9:15 M 11 Spartanburg SC
114 218 Dave Johnson     28:46.9 9:17 M 64 Shelby NC
115 224 Mark Kannarney     28:51.0 9:18 M 42 Liberty SC
116 299 Trent Pruett     28:53.0 9:19 M 57 Spartanbuurg SC
117 245 Charles Lybrand     28:55.4 9:20 M 63 Union SC
118 8 Sandy Austin     28:57.7 9:20 F 59 Forest city NC
119 257 Tracy McWilliams     29:04.5 9:23 F 31 Inman SC
120 428 Cheryl Rop     29:07.4 9:24 F 50 Spartanburg SC
121 254 Melissa McCulloch     29:25.8 9:29 F 61 Arden NC
122 100 James Green     29:37.7 9:33 M 40 Lynchburg VA
123 57 Donna Cope     29:39.7 9:34 F 57 Canton NC
124 466 Timothy Rop     29:41.9 9:35 M 45 Spartanburg SC
125 234 Kenneth Lee     29:50.5 9:37 M 50 Wellford SC
126 99 Horace Gossett     29:59.9 9:40 M 62 Spartanburg SC
127 61 Donnie Cothran     30:04.3 9:42 M 41 Lyman SC
128 35 Darrell Bumgarner     30:13.5 9:45 M 67 Rutherfordton NC
129 202 John Higgins     30:14.9 9:45 M 48 Rutherfordton NC
130 281 Tisha O'Donnell     30:18.5 9:46 F 43 Spartanburg SC
131 219 Davis Johnson     30:19.9 9:47 M 11 Inman SC
132 98 Steven Gold     30:21.3 9:47 M 73 Columbus NC
133 220 Katie Johnson     30:22.7 9:48 F 42 Inman SC
134 624 Sonya Timmons     30:24.5 9:48 F 45 Cowpens SC
135 628 Linda Votey     30:26.4 9:49 F 63 Spartanburg SC
136 233 Jacob Lee     30:27.8 9:49 M 20 Wellford SC
137 14 Danielle Biggerstaff     30:28.7 9:50 F 12 Spartanburg SC
138 633 Ashley White     30:30.0 9:50 M 31 Spartanburg SC
139 639 Ashley Youmans     30:32.2 9:51 F 22 Boiling springs SC
140 174 Hope Hammond     30:34.9 9:52 F 25 Moore SC
141 1 Bill Allison     30:37.9 9:53 M 48 Spartanburg SC
142 93 Heather Frye     30:41.5 9:54 F 27 Spartanburg SC
143 273 Alex Nasim     30:48.6 9:56 F 23 Greenville SC
144 638 Robin Wright     30:54.0 9:58 F 41 Roebuck SC
145 7 Keith Atkins     30:55.9 9:58 M 52 Forest City NC
146 605 Susan Simpson     30:58.0 9:59 F 49 Kings Mountain NC
147 298 Nancy Prosser     31:05.2 10:02 F 45 Spartanburg SC
148 283 Danny Painter     31:07.5 10:02 M 49 Chesnee SC
149 70 Mike Donald     31:23.7 10:07 M 47 Cowpens SC
150 102 Brian Hacker     31:29.2 10:09 M 46 Matthews NC
151 640 James Young     31:31.1 10:10 M 46 Spartanburg SC
152 81 Frank Elvington     31:35.3 10:11 M 58 Spartanburg SC
153 5 Bubba Anthony     31:47.4 10:15 M 67 Shelby NC
154 251 Cynthia Mayes     31:48.9 10:15 F 46 Shelby NC
155 59 Lester Copeland     31:51.9 10:16 M 74 Morganton NC
156 642 Mike Workman     31:57.1 10:18 M 67 Woodruff SC
157 86 Monte Foil     31:59.1 10:19 M 52 Spartanburg SC
158 260 Jack Miller     32:01.4 10:20 M 66 Inman SC
159 213 Mike Hougaboom     32:03.6 10:20 M 59 Greenville SC
160 292 Katie Plumb     32:12.9 10:23 F 29 Taylors SC
161 513 Sophi Schwartzbauer     32:19.5 10:25 F 17 Wellford SC
162 500 Mary Ann Sanford     32:21.5 10:26 F 45 Spartanburg SC
163 501 Steve Sanford     32:23.3 10:27 M 50 Spartanburg SC
164 289 Melissa Penson     32:25.2 10:27 F 42 Ellenboro NC
165 353 Julia Rogers     32:35.2 10:31 F 22 Spartanburg SC
166 604 Tammy Shirts     32:36.7 10:31 F 50 Lyman SC
167 79 Lauren Elmore     32:39.1 10:32 F 29 Boiling Springs SC
168 300 Philomena Raines     32:40.4 10:32 F 45 Spartanburg SC
169 610 Henry Sparrow     32:42.1 10:33 M 68 Spartanburg SC
170 19 Sheryl Bland     32:43.1 10:33 F 52 Spartanburg SC
171 69 Libby Donald     32:44.3 10:34 F 46 Cowpens SC
172 198 Steve Helms     32:46.0 10:34 M 62 Clover SC
173 294 Laurie Powell     32:50.8 10:35 F 47 Landrum SC
174 36 Deborah Bumgarner     32:54.3 10:37 F 62 Rutherfordton NC
175 297 Janet Pritchett     33:02.5 10:39 F 49 Woodruff SC
176 80 Megan Elmore     33:03.9 10:40 F 29 Boiling Springs SC
177 129 Merrill Hacker     33:09.5 10:42 F 44 Matthews NC
178 2083 Thelma Helms     33:18.0 10:45 F 55 Clover SC
179 58 Michael Cope     33:23.3 10:46 M 57 Canton NC
180 258 Erica Melton     33:27.6 10:47 F 35 Spartanburg SC
181 210 Sandy Holliday     33:57.9 10:57 F 51 Boiling Springs SC
182 352 Joe Rogers     34:16.9 11:03 M 60 Spartanburg SC
183 263 Bianca Mitchell     34:18.7 11:04 F 33 Brevard NC
184 259 Beth Miller     34:21.0 11:05 F 51 Rutherfordton NC
185 557 Reid Scruggs     34:25.6 11:06 M 35 Spartanburg SC
186 212 Charla Hopkins     34:27.6 11:07 F 49 Inman SC
187 74 Haley Eaker     34:29.3 11:07 F 24 Cherryville NC
188 229 Amanda Knowles     34:32.6 11:08 F 41 Gaffney SC
189 615 Roxanne Stiles     34:35.0 11:09 F 42 Shelby NC
190 242 Casey Levin     34:48.2 11:14 F 16 Monroe NC
191 223 Christy Junkins     35:16.5 11:23 F 36 Spartanburg SC
192 619 Sherry Tarantino     35:34.1 11:28 F 51 Chesnee SC
193 252 Michelle McClain     35:38.1 11:30 F 48 Rutherforton NC
194 607 Clark Smith     35:43.1 11:31 M 67 Chesnee SC
195 77 Jeannine Eckman     36:07.1 11:39 F 46 Inman SC
196 92 Lisa Frizsell     36:08.7 11:39 F 40 Inman SC
197 13 Tracy Bench     36:22.3 11:44 F 44 Chesnee SC
198 55 Hayley Cook     36:27.3 11:45 F 23 Moore SC
199 205 Jackie Hildebrandt     36:29.7 11:46 F 12 Inman SC
200 204 Grace Hildebrandt     36:31.4 11:47 F 15 Inman SC
201 277 Michael Nicolini     36:41.6 11:50 M 44 Greenville SC
202 23 Becky Bonner     36:59.2 11:56 F 48 Moore SC
203 51 Cheri Coleman     37:16.7 12:01 F 40 Rutherfordton NC
204 64 Nancy Crocker     37:32.5 12:06 F 54 Inman SC
205 25 Beth Boston     37:34.5 12:07 F 49 Lawndale NC
206 349 Beth Rogers     37:43.4 12:10 F 52 Spartanburg SC
207 96 Laura Gilmore     37:48.5 12:12 F 34 Lynchburg VA
208 73 Debbie Dyer     37:52.8 12:13 F 39 Bostic NC
209 280 Jim O'Donnell     37:57.2 12:15 M 44 Spartanburg SC
210 228 Ken Kirkley     37:59.3 12:15 M 59 Lyman SC
211 632 Danny Whisnant     38:04.1 12:17 M 50 Union SC
212 631 Brenda Walton     38:19.1 12:22 F 51 Boiling Springs SC
213 265 Ann Moore     38:48.3 12:31 F 57 Rutherfordton NC
214 597 Danny Senn     39:41.2 12:48 M 61 Newberry SC
215 84 Andrew Flynt     39:56.1 12:53 M 44 Inman SC
216 43 Wanda Butler     40:04.6 12:55 F 50 Monroe NC
217 606 Bo Smith     40:25.6 13:02 M 29 Spartanburg SC
218 625 Danh Truong     40:49.3 13:10 M 46 Greenville SC
219 627 Dwight von Kolnitz     41:55.9 13:31 M 71 Lyman SC
220 320 Jayne Rice     42:26.2 13:41 F 56 Spartanburg SC
221 622 Beth Thomas     42:27.5 13:42 F 52 Boiling Springs SC
222 50 Allison Caulk     43:05.3 13:54 F 32 Spartanburg SC
223 240 Brittany Leonard     43:40.1 14:05 F 17 Boiling Springs SC
224 62 Donald Crawford     44:07.4 14:14 M 63 Rutherfordton NC
225 183 Candice Harris Cram     44:10.4 14:15 F 30 Greer SC
226 10 Phyllis Bailey     44:31.0 14:22 F 57 Rutherfordton NC
227 175 Russell Harper     44:35.1 14:23 M 45 Taylors SC
228 71 Ed Donovan     44:38.5 14:24 M 67 Duncan SC
229 266 Page Morgan     46:10.9 14:54 F 55 Shelby NC
230 6 Lilly Arrowood     46:24.9 14:58 F 11 Shelby NC
231 47 Rebecca Carlin     47:14.1 15:14 F 47 Greenville SC
232 44 Denise Byrd     47:17.8 15:15 F 49 Una SC
233 239 Rita Lemmons     47:26.9 15:18 F 50 Cowpens SC
234 49 Lynn Carter     48:56.9 15:47 F 53 Shelby NC
235 322 Ashley Rich     49:18.2 15:54 F 33 Wellford SC
236 337 Mark Rich     49:19.6 15:55 M 37 Wellford SC
237 37 Abby Burnett     49:25.3 15:56 F 10 Spartanburg SC
238 342 Kyle Roark     50:12.6 16:12 M 21 Rutherfordton NC
239 217 Tiffany Jacobs     50:17.6 16:13 F 20 Rutherfordton NC
240 538 Nikki Scruggs     52:07.5 16:49 F 30 Spartanburg SC
241 264 Timothy Monteith     52:15.8 16:51 M 60 Kings mountain NC
242 38 Amaya Burnett     55:34.8 17:55 F 12 Spartanburg SC
243 39 Anika Burnett     55:36.7 17:56 F 6 Spartanburg SC
244 40 Michelle Burnett     55:37.9 17:56 F 33 Spartanburg SC
245 48 Amy Carr Leonard     55:39.6 17:57 F 41 Boiling Springs SC
246 29 Elaine Bridges     55:44.8 17:59 F 33 Boiling Springs SC
247 248 Denise Mangel     58:52.5 18:59 F 60 Morrisville NC
248 247 Janet Mancinelli     59:03.5 19:03 F 61 Shelby NC
                 
Age Group Awards              
                 
Top Males Overall              
Place Bib # Name Time Pace Gender Age City State
1 91 Adam Freudenthal  14:56.2 4:49 M 25 Spartanburg SC
2 612 Chase Steagall  16:48.8 5:25 M 20 Gaffney SC
3 617 Carson Strom  17:02.0 5:29 M 18 Greenwood SC
                 
Females Overall            
Place Bib # Name Time Pace Gender Age City State
1 83 Jennifer Fisher  19:03.1 6:09 F 34 Columbus NC
2 603 Shelby Seymour  20:22.2 6:34 F 13 Greenwood SC
3 415 Susan Rogers  22:36.6 7:17 F 52 Spartanburg SC
                 
Male Masters               
Place  Bib #  Name  Time  Pace  Gender  Age  City  State
1 630 Todd Walter  18:38.7  6:01  M  49  Landrum  SC
2 12 Gary Ball  18:55.7  6:06  M  45  Brevard  NC
3 2084 Rodolfo Sequeyro  19:06.6  6:10  M  56  Charlotte  NC
                 
Fenale Master               
 Place  Bib #  Name  Time   Pace   Gender  Age  City  State
 1  620  Erin Templeton  22:39.83  7:18  F  42  Spartanburg  SC
 2   206  Amber Hilt  23:01.27  7:25  F   40   Lyman  SC 
 3   629  Judy Walls  23:04.41  7:26  F   56   Piedmont  SC 
                 
Male Grand Master            
 Place  Bib #  Name  Time  Pace   Gender  Age  City  State 
 1  618  George Sykes  20:15.95  6:32  M  57  Spartanburg  SC
 2   9  Byron Backer  20:37.34  6:39  M   50   Greenville  SC 
 3  641  Jeff Hall  21:05.65  6:48  M  50   Greenville  SC
                 
 Female Grand Master            
 Place  Bib #  Name  Time  Pace  Gender  Age  City  State
 1  216  Nonie Hudnall   24:39.45  7:57  F  64  Spartanburg  SC
 2    4  Nancy Anderson  28:37.13  9:14  F   64  Spartanburg  SC
 3  8  Sandy Austin  28:57.75  9:20  F   59  Forest City  NC
                 
 Male 14-under              
Place  Bib #  Name  Time  Pace  Gender  Age  City  State
1  626  Zach Urban  18:53.12  6:05  M  14  Spartanburg  SC
2  209  Gunner Hogston  19:35.73  6:19  M  12  Boiling Springs  NC
3  236  Brinton Leidy  19:56.78  6:26  M  14  Boiling Springs  SC
                 
 Males 15-19              
Place Bib # Name Time Pace Gender Age City State
1 22  Ben Boatwright  17:36.73 5:41 M 17  Landrum SC
2 267  Lance Morsell  18:35.12 5:59 M 17  Saluda SC
3 319  Christian Rice  18:41.32 6:02 M 19  Spartanburg NC
                 
 Males 20-24              
 Place  Bib #  Name  Time  Pace  Gender  Age  City  State
 1  274  Jacob Nathanson  17:30.06  5:39  M  21  Greer  SC
 2  95  Matt Garkusha  25:45.62  8:18  M  22  Greenville  SC
 3  233  Jacob Lee  30:27.80  9:49  M  20  Wellford  SC
                 
 Males 25-29              
 Place  Bib #  Name  Time  Pace  Gender  Age City  State
 1  284  Wes Palmer  20:05.4  6:29  M  29  Travelers Rest  SC
 2  232  Ian LeCroy  23:39.5  7:38  M  25  Gaffney  SC
 3  256  Michael McWilliams  27:44.1  8:57  M  29  Inman  SC
                 
Males 30-34              
Place  Bib #  Name  Time  Pace  Gender  Age  City  State
1  221  Matt Johnson  20:20.3  6:34  M  34  Boiling Springs  SC
2  608  Justin Smith  21:22.6  6:54  M  33  Inman  SC
3  417  Justin Rollins  21:24.5  6:54  M  30  Spartanburg  SC
                 
Male 35-39              
Place Bib # Name Time Pace Gender Age City State
1 241 Emmanuel Leveque  19:24.8 6:15 M 38 Spartanburg SC
2 66 Jed Dearybury  19:47.2 6:23 M 36 Boiling Springs SC
3 87 Chris Forrester  19:55.0 6:25 M 36 Lyman SC
                 
Male 40-44              
Place Bib # Name Time Pace Gender Age City State
1 225 Rick Kattouf  19:50.0 6:24 M 43 Pisgah Forest NC
2 17 Todd Blackwell  21:09.8 6:49 M 43 Spartanburg SC
3 83 Mark Fahling  22:46.33 7:21 M 44 Greenwood SC
                 
Male 45-49              
Place Bib # Name Time Pace Gender Age City State
1 271 Gordon Murray  20:34.4 6:38 M 48 Charlotte NC
2 15 Stanley Biggerstaff  21:34.0 6:57 M 48 Spartanburg SC
3 601 Clint Seymour  21:50.2 7:03 M 47 Greenville SC
                 
Males 50-54              
Place Bib # Name Time Pace Gender Age City State
1 288 Robin Pendleton 21:41.8 6:59 M 52 Rutherfordton NC
2 45 Alfred Canteruccio 22:02.5 7:06 M 53 Simpsonville SC
3 53 John Compton 22:23.4 7:13 M 52 Greenwood SC
                 
Males55-59              
Place Bib # Name Time Place Gender Age City State
1 33 Mark Brooks 21:12.4 6:50 M 53 Dallas NC
2 249 John Mangel 22:48.8 7:21 M 56 Morrisville NC
3 299 Trent Pruett 28:53.1 9:19 M 57 Spartanburg SC
                 
Male 60-64              
Place Bib # Name Time Pace Gender Age City State
                 
1 94 Larry Gammons  22:16.8 7:11 M 63 Spartanburg SC
2 11 Michael Baird  23:36.5 7:37 M 62 Spartanburg SC
3 203 Bill Hildebrandt  23:37.9  7:37  M 64 Mount Pleasant SC
                 
 Males 65-69               
Place Bib # Name Time Pace Gender Age City State
1 56 Frank Cooper 24:43.9 7:58 M 66 Morganton NC
2 282 Jim Owens 26:16.0 8:28 M 69 Kings Mountain NC
3 518 Mike Scruggs 26:48.8 8:39 M 65 Rutherfordton NC
                 
Males 70-74              
 Place  Bib #  Name  Time  Pace  Gender  Age  City  State
1 609 Donald Snowdon 28:08.8 9:05 M 73 Brevard NC
2 98 Steven Gold 30:21.4 9:47 M 73 Columbus NC
3 59 Lester Copeland 31:52.0 10:16 M 74 Morganton NC
                 
Males 75-over              
Place Bib # Name Time Pace Gender Age City State
1 68 Daniel Djebelli 21:57.7 7:05 M 83 Spartanburg SC
                 
Female 14-under              
Place Bib # Name Time Pace Gender Age City State
1 285 Aubrey Patterson 23:34.8 7:36 F 12 Gaffney SC
2 30 Nicola Bridges 25:09.8 8:07 F 14 Boiling Springs NC
3 88 Caroline Foster 25:52.7 8:21 F 14 Kings Mountain NC
                 
Females 15-19              
Place Bib # Name Time Pace Gender Age City State
1 262 Madison Millwood 22:25.3 7:23 F 15 Gaffney SC
2 621 Allie Thomas 27:36.5 8:54 F 16 Boiling Springs SC
3 513 Sophi Schwartbauer 32:19.6 10:25 F 17 Wellford SC
                 
Females 20-24              
Place Bib # Name Time Pace Gender Age City State
1 21  Meghan Blick  26:13.4  8:27 F 23  Roebuck  SC
2 296  Abigail Pritchett  27:07.2  8:45 F 22   Moore   SC 
3 639  Ashley Youmans  30:32.3  9:51 F 22   Boiling Ssprings   SC 
                 
Female 25-29            
Place Bib # Name Time Pace Gender Age City State
1 227 Gina Khoury  27:09.6 8:45 F 25 Spartanburg SC
2 614 Rachel Stidham  28:16.4 9:07 F 25 Charlotte NC
3 174 Hope Hammond  30:35.0 9:52 F 25 Moore SC
                 
Females 30-34              
Place Bib # Name Time Pace Gender Age City State
1 215  Renee Howard  27:24.8  8:50 F  34  Union Mills NC 
2 257  Tracy McWilliams  29:04.6  9:28  F  31   Inman SC 
3 263  Bianca Mitchell  34:18.8  11:04 F  33   Brevard  NC
                 
Female 35-39              
Place Bib # Name Time Pace Gender Age City State
1 467 Sherry Ross  25:50.8 8:20 F 36 Spartanburg SC
2 286 Kelly Patterson  26:17.9 8:29 F 39 Gaffney SC
3 201 Rebecca Hicks  27:04.1 8:44 F 37 Campobello SC
                 
Female 40-44              
Place Bib # Name Time Pace Gender Age City State
1 67 Michelle Dillard  25:40.7 8:17 F 43 Spartanburg SC
2 60 Susan Cothern  25:48.1 8:19 F 43 Brevard NC
3 281 Tisha O'Donnekll  30:18.6 9:46 F 43 Spartanburg SC
                 
Females 45-49               
Place Bib # Name Time Pace Gender Age City State
1  503  Mitzi Schwartzbauer  24:05.7  7:46 f 46  Wellford  SC
2  238  Lauren Leidy  26:29.0  8:32 f 45   Boiling Springs   SC
3  34  Karen Buckwalter  26:58.5  8:42 F 49   Qunicy  IL
                 
Female 50-54              
Place Bib # Name Time Pace Gender Age City State
                 
1 253 Deborah McClure  24:00.1 7:45 F 54 Greenville SC
2 169 Suanne Hall  24:38.4 7:57 F 50 Greenville SC
3  428 Cheryl Rop  29:07.5 9:24 F 50 Spartanburg SC
                 
Female 55-59              
Place bIB # Name Time Pace Gender Age City State
1  57  Donna Cope   29:39.7  9:34 F 57  Canton  NC
2 2083   Thelma Helms  33:18.1  10:45 F 55   Clover  SC
3  265  Ann Moore  38:48.4  12:31 F 57   Rutherfordton  NC
                 
Female 60-64              
Place Bib # Name Time Pace Gender Age City State
                 
1 254 Melissa McCulloch  29:25.9 9:29 F 61 Arden NC
2 628 Linda Votey  30:26.5 9:49 F 63 Spartanburg SC
3 36 Deborah Bumgardner  32:54.4 10:37 F 62 Rutherfordton NC