online event registration and payment

Go-Green Events is an event registration and payment web site. We work with all events to provide well-organized and easy-to-use registration services at a low cost.

 

iRecycle Half Marathon on Nov. 22, 2014, 8 a.m.

Half Marathon Overall Results            
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 60 Brett Morley  01:10:52.651 5:25 M 22 Landrum SC
2 81 Orinthal Striggles  01:16:24.670 5:50 M 38 W. Columbia SC
3 29 John Gamble  01:19:03.618 6:02 M 31 Greer SC
4 85 Todd Walter  01:25:56.988 6:34 M 48 Landrum SC
5 86 William Webster  01:27:01.306 6:39 M 57 Greenville SC
6 43 James Hennes  01:32:21.586 7:03 M 32 Boiling Springs SC
7 6 Nathan C Brown  01:32:28.042 7:04 M 16 Spartanburg SC
8 82 George Sykes  01:32:35.154 7:04 M 57 Spartanburg SC
9 79 Matthew Stewart  01:33:57.266 7:10 M 26 Spartanburg SC
10 17 Steve Conway  01:35:47.274 7:19 M 50 Chesnee SC
11 39 Matt Hamrick  01:38:01.361 7:29 M 35 Spartanburg SC
12 78 Dan Steadman  01:40:23.276 7:40 M 37 Boiling Springs SC
13 90 Andrew Williams  01:40:55.961 7:42 M 40 Boiling Springs SC
14 55 Thomas McDowell  01:41:21.581 7:44 M 42 Inman SC
15 20 Mary Davidson  01:42:15.613 7:48 F 38 Greenwood SC
16 54 Madison Mayleben  01:42:24.438 7:49 F 20 Charleston SC
17 5 Todd Blackwell  01:42:48.081 7:51 M 42 Campobello SC
18 4 Sam Blackwell  01:42:48.282 7:51 M 13 Campobello SC
19 38 Amy Hamrick  01:43:30.454 7:54 F 34 Spartanburg SC
20 48 Anna Lee Lenderman  01:43:40.597 7:55 F 22 Spartanburg SC
21 11 Michael Chewning  01:43:45.859 7:55 M 44 Spartanburg SC
22 70 Nikki Ridgeway  01:43:52.601 7:56 F 34 Spartanburg SC
23 3 Carson Blackwelder  01:44:35.165 7:59 M 33 Spartanburg SC
24 45 Brian Humphries  01:47:04.224 8:10 M 40 Lancaster SC
25 7 Kerry Buchert  01:47:28.149 8:12 F 42 Spartanburg SC
26 97 Daniel Djebelli  01:48:10.088 8:15 M 39    
27 64 Shelby Nolte  01:49:28.818 8:21 F 22 Spartanburg SC
28 106 Mike Compton  01:49:34.164 8:22 M 61 Columbia SC
29 108 Nick Kueser  01:50:40.612 8:27 M 30    
30 13 Jay Coffman  01:51:46.454 8:32 M 42 Spartanburg SC
31 33 Craig Grimm  01:52:57.579 8:37 M 49 Moore SC
32 36 Kate Hamilton  01:53:47.053 8:41 F 15 Spartanburg SC
33 26 Madison Finley  01:53:47.152 8:41 F 16 Spartanburg SC
34 14 Madyson Coggins  01:53:47.219 8:41 F 18 Spartanburg SC
35 12 Scott Clausen  01:54:35.251 8:45 M 52 Spartanburg SC
36 95 Joseph Needs  01:54:35.567 8:45 M 18    
37 63 Kirk Neely  01:55:44.466 8:50 M 37 Spartanburg SC
38 51 David Manteghi  01:56:07.528 8:52 M 46 Greenville SC
39 10 Muffett Chapman  01:56:11.058 8:52 F 53 Spartanburg SC
40 19 Brady Cutler  01:56:11.439 8:52 F 33 Spartanburg SC
41 59 Lindsay Moore  01:56:30.257 8:54 F 27 Inman SC
42 37 Evan Hammett  01:56:33.000 8:54 F 40 Spartanburg SC
43 57 Dorcas Miller  01:57:00.885 8:56 F 44 Spartanburg SC
44 76 Shirley Smith  01:57:33.411 8:58 F 55 Easley SC
45 74 Chris Schwendimann  01:58:15.081 9:02 M 39 Spartanburg SC
46 58 Dan Minor  01:59:06.091 9:05 M 45 Spartanburg SC
47 22 Jan Cain Dunlap  01:59:51.735 9:09 F 26 Greenville SC
48 53 Briana Matthews  01:59:56.196 9:09 F 20 Columbia SC
49 72 Aaron Schrock  02:00:22.141 9:11 M 29 Moore SC
50 44 Steve Hinds  02:00:39.419 9:13 M 46 Inman SC
51 94 Ken Tuck  02:01:08.847 9:15 M 60 Boiling Springs SC
52 47 William Kutkus  02:01:35.772 9:17 M 44 Cowpens SC
53 66 Neal Phillips  02:02:06.391 9:19 M 50 Inman SC
54 102 Stokes Jerry  02:02:17.861 9:20 M 66 Lugoff SC
55 15 Jennifer Compton  02:02:28.084 9:21 F 37 Simpsonville SC
56 28 Jessica Frankel  02:03:15.771 9:25 F 26 Greenville SC
57 49 Michaela Lenze  02:03:40.497 9:26 F 17 Pisgah Forest NC
58 91 Melissa Williams  02:04:05.289 9:28 F 36 Boiling Springs SC
59 62 Yoshitaka Nakagawa  02:05:23.432 9:34 M 40 Maryville TN
60 42 Joesph Henderson  02:05:50.743 9:36 M 54 Greenville SC
61 103 Timothy Head  02:08:24.398 9:48 M 48 Forest City NC
62 84 Eliana Toro  02:09:23.028 9:53 F 21 Greer SC
63 100 David Stoppenhagen  02:09:45.294 9:54 M 58   SC
64 25 Tamara Faber  02:10:25.097 9:57 F 36 Sacramento CA
65 31 Antonio Gonzalez  02:10:25.732 9:57 M 37 Sacramento CA
66 24 Christopher Eubanks  02:11:45.202 10:03 M 39 Landrum SC
67 67 Jerry Pringle  02:17:54.060 10:32 M 52 Simpsonville SC
68 32 Al Greer  02:22:32.065 10:53 F 47 Greenville SC
69 8 Justin Buckland  02:23:00.657 10:55 M 33 Boiling Springs SC
70 75 Rachel Smith  02:26:29.608 11:11 F 21 Spartanburg SC
71 105 Danny McBee  02:27:18.892 11:15 M 66 Gastonia NC
72 30 Allison Gambone  02:29:05.052 11:23 F 30 Greenville SC
73 73 Tara Schumpert  02:30:28.263 11:29 F 32 Spartanburg SC
74 68 Philomena Raines  02:30:28.302 11:29 F 45 Spartanburg SC
75 107 Johnny D  02:32:32.031 11:39 M 99    
76 34 David Grudzien  02:32:46.108 11:40 M 56 Lawrenceville GA
77 21 Arya Dowis  02:34:41.774 11:48 F 24 Spartanburg SC
78 104 Jodie Ledbetter  02:40:20.758 12:14 F 49 Woodruff SC
79 65 Maria Obando  02:41:12.962 12:18 F 43 Boiling Springs SC
80 46 Mollie Jackson  02:49:24.818 12:56 F 31 Inman SC
81 98 Shirley Connelly  02:51:28.960 13:05 F 73    
82 56 Erica Melton  02:55:50.440 13:25 F 35 Spartanburg SC
                 
The   following runners were removed from the official results because they   completed an inaccurate distance.  
 x 9 Josh Cashman  01:13:20.165   M 26 Simpsonville SC
 x 83 Josh Thatcher  01:19:46.027   M 2 Spartanburg SC
 x 88 Shawanna White  01:25:25.009   F 34 West Columbia SC
 x 87 Drew Welch  01:26:55.075   M 22 Seneca SC
 x 96 Gordon Sherard  01:27:02.016   M 43    
 x 41 Brian Helsel  01:27:19.906   M 25 Spartanburg SC
 x 35 Shelby Guile  01:27:36.371   F 22 Spartanburg SC
 x 89 Derek Widenhouse  01:28:53.353   M 59 Belmont NC
 x 99 George Meyer  01:30:14.756   M 55 Wellford  SC 
 x 92 Robin Williams  02:07:07.213   F 52 Moore SC
 x 61 Benita Morrison  02:07:12.160   F 52 Moore SC
                 
Half   Marathon Age Group Awards            
                 
Top   Males Overall              
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 60 Brett Morley  01:10:52.651 M 22 Landrum SC  
2 81 Orinthal Striggles  01:16:24.670 M 38 W. Columbia SC  
3 29 John Gamble  01:19:03.618 M 31 Greer SC  
                 
Top   Females Overall             
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 20 Mary Davidson  01:42:15.613 F 38 Greenwood SC  
2 54 Madison Mayleben  01:42:24.438 F 20 Charleston SC  
3 38 Amy Hamrick  01:43:30.454 F 34 Spartanburg SC  
                 
 Male 14 and under              
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 4 Sam Blackwell  01:42:48.282 M 13 Campobello SC  
                 
Male   15-19               
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 6 Nathan C Brown  01:32:28.042 M 16 Spartanburg SC  
2 95 Joseph Needs  01:54:35.567 M 18      
                 
Male   25-29               
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 79 Matthew Stewart  01:33:57.266 M 26 Spartanburg SC  
2 72 Aaron Schrock  02:00:22.141 M 29 Moore SC  
                 
Male   30-34               
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 43 James Hennes  01:32:21.586 M 32 Boiling Springs SC  
2 3 Carson Blackwelder  01:44:35.165 M 33 Spartanburg SC  
3 108 Nick Kueser  01:50:40.612 M 30      
                 
Male   35-39               
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 39 Matt Hamrick  01:38:01.361 M 35 Spartanburg SC  
2 78 Dan Steadman  01:40:23.276 M 37 Boiling Springs SC  
3 97 Daniel Djebelli  01:48:10.088 M 39      
                 
Male   40-44               
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 90 Andrew Williams  01:40:55.961 M 40 Boiling Springs SC  
2 55 Thomas McDowell  01:41:21.581 M 42 Inman SC  
3 5 Todd Blackwell  01:42:48.081 M 42 Campobello SC  
                 
Male   45-49               
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 85 Todd Walter  01:25:56.988 M 48 Landrum SC  
2 33 Craig Grimm  01:52:57.579 M 49 Moore SC  
3 51 David Manteghi  01:56:07.528 M 46 Greenville SC  
                 
Male   50-54              
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 17 Steve Conway  01:35:47.274 M 50 Chesnee SC  
2 12 Scott Clausen  01:54:35.251 M 52 Spartanburg SC  
3 66 Neal Phillips  02:02:06.391 M 50 Inman SC  
                 
Male   55-59               
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 86 William Webster  01:27:01.306 M 57 Greenville SC  
2 82 George Sykes  01:32:35.154 M 57 Spartanburg SC  
3 100 David Stoppenhagen  02:09:45.294 M 58   SC  
                 
Male   60-64               
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 106 Mike Compton  01:49:34.164 M 61 Columbia SC  
2 94 Ken Tuck  02:01:08.847 M 60 Boiling Springs SC  
                 
Male   65-69               
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 102 Stokes Jerry  02:02:17.861 M 66 Lugoff SC  
2 105 Danny McBee  02:27:18.892 M 66 Gastonia NC  
                 
Female   15-19               
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 36 Kate Hamilton  01:53:47.053 F 15 Spartanburg SC  
2 26 Madison Finley  01:53:47.152 F 16 Spartanburg SC  
3 14 Madyson Coggins  01:53:47.219 F 18 Spartanburg SC  
                 
Female   20-24              
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 48 Anna Lee Lenderman  01:43:40.597 F 22 Spartanburg SC  
2 64 Shelby Nolte  01:49:28.818 F 22 Spartanburg SC  
3 53 Briana Matthews  01:59:56.196 F 20 Columbia SC  
                 
Female   25-29              
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 59 Lindsay Moore  01:56:30.257 F 27 Inman SC  
2 22 Jan Cain Dunlap  01:59:51.735 F 26 Greenville SC  
3 28 Jessica Frankel  02:03:15.771 F 26 Greenville SC  
                 
Female   30-34               
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 70 Nikki Ridgeway  01:43:52.601 F 34 Spartanburg SC  
2 19 Brady Cutler  01:56:11.439 F 33 Spartanburg SC  
3 30 Allison Gambone  02:29:05.052 F 30 Greenville SC  
                 
Female   35-39               
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 15 Jennifer Compton  02:02:28.084 F 37 Simpsonville SC  
2 91 Melissa Williams  02:04:05.289 F 36 Boiling Springs SC  
3 25 Tamara Faber  02:10:25.097 F 36 Sacramento CA  
                 
Female   40-44               
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 7 Kerry Buchert  01:47:28.149 F 42 Spartanburg SC  
2 37 Evan Hammett  01:56:33.000 F 40 Spartanburg SC  
3 57 Dorcas Miller  01:57:00.885 F 44 Spartanburg SC  
                 
Female   45-49              
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 32 Al Greer  02:22:32.065 F 47 Greenville SC  
2 68 Philomena Raines  02:30:28.302 F 45 Spartanburg SC  
3 104 Jodie Ledbetter  02:40:20.758 F 49 Woodruff SC  
                 
Female   50-54               
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 10 Muffett Chapman  01:56:11.058 F 53 Spartanburg SC  
                 
Female   55-59               
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 76 Shirley Smith  01:57:33.411 F 55 Easley SC  
                 
Female   70 and over               
Place Bib # Name Finish time Gender Age City State  
1 98 Shirley Connelly  02:51:28.960 F 73      
                 
5K   Overall Results              
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 472 Matt Shock  00:16:17.381 5:15 M 32 Greenville SC
2 406 Wynn Johnson  00:16:59.656 5:29 M 15 Roobuck SC
3 323 Ben Boatwright  00:17:06.604 5:31 M 17 Landrum SC
4 409 Clay Knight  00:18:31.517 5:58 M 14 Campobello SC
5 504 Michelle Ziegler  00:18:36.968 6:00 F 33 Greenville SC
6 443 Brian Neumann  00:18:49.024 6:04 M 23 Inman SC
7 440 Greg Moore  00:18:59.723 6:07 M 33 Inman SC
8 505 Kelly Woodard  00:19:32.607 6:18 F 33 Greenville SC
9 470 Erika Shaver  00:20:03.363 6:28 F 22 Spartanburg SC
10 418 Emmanuel Leveque  00:20:20.373 6:34 M 38 Spartanburg SC
11 426 Alex Lonon  00:20:51.705 6:44 M 13 Spartanburg SC
12 448 Garrett Page  00:21:07.402 6:49 M 28 Greer SC
13 309 Myung Bae  00:21:27.773 6:55 M 26 Spartanburg SC
14 517 Andrew Carender  00:21:56.768 7:05 M 32 Spartanburg SC
15 487 Jack Todd  00:22:07.469 7:08 M 62 Spartanburg SC
16 480 Tianna Snyder  00:22:07.575 7:08 F 27 Boiling Springs SC
17 444 Christian Newton  00:22:16.601 7:11 M 15 Chesnee SC
18 486 Kris Swofford  00:22:17.008 7:11 F 30 Inman SC
19 362 Terrence Derflen  00:22:29.527 7:15 M 56 Simpsonville SC
20 461 Susan Rogers  00:22:51.610 7:22 F 51 Spartanburg SC
21 395 Bryan Harmsen  00:23:09.977 7:28 M 32 Spartanburg SC
22 518 Chris McCarragher  00:23:11.790 7:29 M 41 Spartanburg SC
23 313 Tonda Barber Clyburn  00:23:23.355 7:33 F 32 Spartanburg SC
24 397 Bill Hildebrandt  00:23:23.867 7:33 M 64 Mt Pleasant SC
25 427 Joshua Lonon  00:23:38.411 7:37 M 39 Spartanburg SC
26 380 Larry Gammons  00:23:39.835 7:38 M 63 Spartanburg SC
27 376 Mark Fahling  00:23:45.061 7:40 M 44 Gaffney SC
28 467 Gary Schmidt  00:23:49.232 7:41 M 50 Spartanburg SC
29 433 Allen Manasas  00:23:53.200 7:42 M 13 Spartanburg SC
30 490 Francisco Verdi  00:23:55.398 7:43 M 33 Duncan SC
31 495 Amanda Watts  00:23:56.715 7:43 F 27 Spartanburg SC
32 514 Ed Darwin  00:23:58.534 7:44 M 49 Spartanburg SC
33 324 Taylor Bocchino  00:23:59.809 7:44 M 12 Spartanburg SC
34 496 Ian Whatley  00:24:09.529 7:47 M 55 Greer SC
35 508 Ashley Blackwelder  00:24:10.460 7:48 F 33 Spartanburg SC
36 453 Mark Pfeiffer  00:24:14.860 7:49 M 50 Spartanburg SC
37 316 Sophia Beyer  00:24:20.782 7:51 F 12 Spartanburg SC
38 364 Justus Downey  00:24:32.173 7:55 M 29 Greenville SC
39 458 Ian Quinn  00:24:41.098 7:58 M 25 Spartanburg SC
40 413 Brooke Larson  00:24:41.374 7:58 F 24 Spartanburg SC
41 359 Paige Cummings  00:24:48.231 8:00 F 23 Spartanburg SC
42 493 Robert Walden  00:24:50.967 8:01 M 58 Inman SC
43 429 Matt Lyden  00:24:57.330 8:03 M 44 Spartanburg SC
44 321 Samuel Blanton  00:25:40.604 8:17 M 33 Spartanburg SC
45 348 Tyler Cecil  00:25:46.699 8:19 M 26 Spartanburg SC
46 327 Quentin Bonner  00:25:47.909 8:19 M 48 Moore SC
47 402 Teresa Hrubala  00:25:51.020 8:20 F 46 Spartanburg SC
48 322 Meghan Blick  00:25:57.566 8:22 F 23 Roebuck SC
49 346 Jay Carrese  00:25:58.626 8:23 M 27 Duncan SC
50 410 Chris Kochanowicz  00:26:04.730 8:25 M 49 Spartanburg SC
51 407 John Karvelas  00:26:17.331 8:29 M 53 Spartanburg SC
52 423 Lee Littlejohn  00:26:18.210 8:29 M 32 Union SC
53 516 Judah Phillips  00:26:19.699 8:29 M 18 Chesnee SC
54 529 Andrew Darr  00:26:21.392 8:30 M 25 Spartanburg SC
55 331 Elise Bright  00:26:26.384 8:32 F 13 Spartanburg SC
56 328 Tara Bowman  00:26:47.879 8:38 F 24 Boiling Springs SC
57 367 Emily Eckroth  00:26:57.665 8:42 F 23 Greer SC
58 473 Crystal Shumaker  00:27:01.025 8:43 F 38 Boiling Springs SC
59 373 Cynthia Ellezingue  00:27:03.825 8:44 F 25 Kissimmee FL
60 368 Cristina Edmond  00:27:11.296 8:46 F 45 Inman SC
61 526 Brody O'Brien  00:27:16.526 8:48 M 9 Spartanburg SC
62 341 Kyle Campbell  00:27:17.947 8:48 M 31 Spartanburg SC
63 519 Rob Elias  00:27:36.324 8:54 M 33 Spartanburg SC
64 527 Terry O'Brien  00:27:37.084 8:55 M 50 Spartanburg SC
65 520 Shannon Hill  00:28:01.283 9:02 F 37 Spartanburg SC
66 396 Daniel Healy  00:28:03.269 9:03 M 32 Roebuck SC
67 474 Phil Shumaker  00:28:26.849 9:10 M 32 Boiling Springs SC
68 305 Paolo Arce  00:28:44.726 9:16 M 24 Charleston SC
69 447 Danielle Owens  00:28:49.523 9:18 F 27 Greenville SC
70 522 Bernie Depra  00:28:52.311 9:19 F 36 Spartanburg SC
71 442 Rich Muller  00:29:00.753 9:21 M 45 Spartanburg SC
72 501 Kimberly Wynn  00:29:01.400 9:22 F 15 Boiling Springs SC
73 311 Kristin Baker  00:29:04.212 9:23 F 41 Spartanburg SC
74 468 Tarasa Schmidt  00:29:04.778 9:23 F 47 Spartanburg SC
75 437 Rene McCurdy  00:29:12.394 9:25 F 40 Greer SC
76 457 David Prince  00:29:24.267 9:29 M 39 Greenville SC
77 381 Brianna Geary  00:29:24.519 9:29 F 24 Oviedo FL
78 465 Daniel Sargent  00:29:25.079 9:29 M 16 Greer SC
79 466 Stacy Sargent  00:29:25.443 9:29 F 49 Greer SC
80 337 Marc Buchert  00:29:34.158 9:32 M 49 Spartanburg SC
81 336 Anna Buchert  00:29:34.525 9:32 F 9 Spartanburg SC
82 500 Robin Wright  00:30:00.744 9:41 F 41 Roebuck SC
83 386 Roxana Godiwalla  00:30:30.376 9:50 F 27 Pewaukee WI
84 335 Michael Brown  00:30:47.780 9:56 M 23 Spartanburg SC
85 469 Katelyn Shanor  00:31:02.884 10:01 F 26 Spartanburg SC
86 459 Amanda Richardson  00:31:15.848 10:05 F 28 Spartanburg SC
87 382 Christopher Giaimo  00:31:18.460 10:06 M 49 Spartanburg SC
88 521 Amanda Lawson  00:31:32.200 10:10 F 35 Spartanburg SC
89 387 Steven Gold  00:31:40.752 10:13 M 73 Columbus NC
90 332 Abigail Brown  00:31:44.525 10:14 F 9 Spartanburg SC
91 417 Thomas Leong  00:31:48.605 10:15 M 10 Spartanburg SC
92 390 Guillermina Guerraro  00:32:05.307 10:21 M 47 Spartanburg SC
93 388 Martha Gonzalez  00:32:07.798 10:22 F 38 Spartanburg SC
94 415 Mary Leong  00:32:29.005 10:29 F 11 Spartanburg SC
95 398 Grace Hildebrandt  00:32:29.347 10:29 F 15 Inman SC
96 310 Raelen Bagby  00:33:08.269 10:41 F 40 Spartanburg SC
97 524 Octavio Leon  00:33:16.628 10:44 M 47 Spartanburg SC
98 352 Button Cook  00:33:19.893 10:45 F 65 Greer SC
99 301 S Frank Adams  00:33:30.782 10:48 M 56 Boiling Springs SC
100 383 Lisa Giaimo  00:33:36.226 10:50 F 43 Spartanburg SC
101 515 Gunnison Phillips  00:33:42.868 10:52 M 16 Chesnee SC
102 369 Richard Edmund  00:33:48.474 10:54 M 47 Inman SC
103 456 Lauren Ponder  00:33:51.021 10:55 F 35 Spartanburg SC
104 317 Amy Birch  00:33:53.124 10:56 F 36 Cowpens SC
105 439 Janet Monaco  00:33:53.358 10:56 F 34 Spartanburg SC
106 353 Rod Cook  00:34:24.267 11:06 M 67 Greer SC
107 512 Josh Stephens  00:34:40.471 11:11 M 25 Clemson SC
108 471 Emily Shaw  00:34:44.203 11:12 F 23 Spartanburg SC
109 498 Mike Workman  00:34:44.281 11:12 M 66 Woodruff SC
110 482 Henry Sparrow  00:34:49.166 11:14 M 68 Spartanburg SC
111 351 Jill Cole  00:35:12.215 11:21 F 61 Spartanburg SC
112 306 Nancy Atkinson  00:35:20.336 11:24 F 56 Spartanburg SC
113 416 Susan Leong  00:35:38.679 11:30 F 40 Spartanburg SC
114 334 Laura Brown  00:35:43.442 11:31 F 49 Spartanburg SC
115 320 Sheryl Bland  00:35:59.466 11:36 F 52 Spartanburg SC
116 394 Allison Hansen  00:36:01.320 11:37 F 36 Boiling Springs SC
117 366 Jeannine Eckman  00:36:02.781 11:37 F 46 Inman SC
118 379 Lisa Frizsell  00:36:03.008 11:38 F 40 Inman SC
119 451 Allison Payne  00:36:09.806 11:40 F 50 Pauline SC
120 384 Langhi Giep  00:36:36.060 11:48 F 40 Spartanburg SC
121 326 Becky Bonner  00:36:40.289 11:50 F 47 Moore SC
122 401 Jonathan Holmes  00:36:42.334 11:50 M 34 Inman SC
123 319 Skye Blackwell  00:36:48.997 11:52 F 11 Cowpens SC
124 318 Brian Blackwell  00:36:49.076 11:53 M 37 Cowpens SC
125 475 Melissa Slater  00:36:59.082 11:56 F 32 Inman SC
126 385 Cody Godfrey  00:37:01.141 11:56 M 29 Spartanburg SC
127 432 Michael Maeder  00:37:07.028 11:58 M 41 Spatanburg SC
128 314 Joanna Bell  00:37:07.662 11:58 F 24 Spartanburg SC
129 431 Emily Maeder  00:37:11.596 11:59 F 12 Spartanburg SC
130 403 Amy Inbau  00:37:22.626 12:03 F 41 Greenville SC
131 497 Danny Whisnant  00:37:24.995 12:04 M 50 Union SC
132 454 Joy Phillips  00:37:33.416 12:07 F 46 Moore SC
133 422 Lawrence Littlejohn  00:37:55.025 12:14 M 41 Spartanburg SC
134 370 Jill Edwards  00:37:57.260 12:15 F 43 Spartanburg SC
135 389 Danielle Goshorn  00:38:02.426 12:16 F 37 Spartanburg SC
136 330 Elizabeth Brannon  00:38:09.452 12:18 F 32 Spartanburg SC
137 347 Jessica Castro  00:38:12.043 12:19 F 29 Spartanburg SC
138 304 Melissa Andrews  00:38:43.156 12:29 F 58 Chesnee SC
139 360 Yvonne Currin  00:39:13.574 12:39 F 44 Shelby NC
140 464 William Rybak  00:39:23.432 12:42 M 7 Duncan SC
141 463 Timothy Rybak  00:39:23.528 12:42 M 41 Duncan SC
142 419 Jerry Lewis Jr  00:39:32.706 12:45 M 54 Spartanburg SC
143 302 Elizabeth All  00:39:32.933 12:45 F 42 Greer SC
144 450 James Parsons  00:39:32.968 12:45 M 47 Inman SC
145 502 Alicia Yanac  00:39:46.893 12:50 F 26 Spartanburg SC
146 308 Kourtney Aylor  00:39:49.199 12:51 F 24 Arcadia SC
147 528 Neely Darr  00:40:08.378 12:57 F 23 Spartanburg SC
148 494 Christina Walton  00:41:08.983 13:16 F 38 Union SC
149 481 Ta Souvannavath  00:41:29.884 13:23 M 50 Spartanburg SC
150 507 Maria Kuhne  00:41:31.624 13:24 F 44 Spartanburg SC
151 434 Cindy Martin  00:41:53.615 13:31 F 47 Spartanburg SC
152 491 Dwight Von Kolnitz  00:42:24.436 13:41 M 70 Lyman SC
153 509 Jessica Schrock  00:42:33.467 13:44 F 32 Moore SC
154 455 Shelayne Phillips  00:43:05.625 13:54 F 52 Chesnee SC
155 315 Gary Bennett  00:43:15.260 13:57 M 78 Easley SC
156 391 Angela Halstead  00:44:55.739 14:29 F 47 Spartanburg SC
157 462 Noah Rybak  00:44:58.578 14:30 M 7 Duncan SC
158 392 Sarah Halstead  00:45:02.641 14:32 F 6 Spartanburg SC
159 499 Carrie Wright  00:45:19.911 14:37 F 37 Moore SC
160 479 Olivia Smith  00:45:20.985 14:37 F 8 Landrum SC
161 478 Joe Smith  00:45:22.035 14:38 M 39 Landrum SC
162 400 Iris Holmes  00:45:47.124 14:46 F 33 Inman SC
163 338 Lakisha Butler  00:46:17.528 14:56 F 35 Spartanburg SC
164 525 Carolyn Turner  00:46:27.094 14:59 F 67 Glendale SC
165 441 Reagan Moore  00:47:00.808 15:10 F 10 Inman SC
166 357 Steve Corson  00:47:20.610 15:16 M 99 Roebuck SC
167 356 Carol Corson  00:47:21.160 15:16 F 99 Spartanburg SC
168 363 Toni Dixon  00:47:28.569 15:19 F 30 Chesnee SC
169 425 David Loftis  00:47:43.314 15:24 M 9 Inman SC
170 483 Margaret Spurlin  00:47:45.246 15:24 F 37 Inman SC
171 312 Travis Baker  00:48:04.431 15:30 M 35 Spartanburg SC
172 404 Calvin Jeter  00:48:04.668 15:30 M 44 Union SC
173 460 Aaron Robinson  00:48:10.301 15:32 M 62 Spartanburg SC
174 349 Wendy Chitten  00:48:17.394 15:35 F 46 Spartanburg SC
175 411 Kelly Kozlowski  00:48:17.667 15:35 F 47 Spartanburg SC
176 510 Donna Owens  00:48:25.699 15:37 F 53 Spartanburg SC
177 329 Harley Brackins  00:49:23.098 15:56 M 32 Gaffney SC
178 325 Will Boggs  00:50:01.286 16:08 M 46 Spartanburg SC
179 436 Mary McAbee  00:50:02.910 16:08 F 53 Spartanburg SC
180 405 Carol Johnson  00:50:58.241 16:26 F 58 Spartanburg SC
181 307 Julie Ayers  00:51:03.732 16:28 F 61 Moore SC
182 372 Cathy Ellett  00:51:13.641 16:31 F 43 Spartanburg SC
183 371 Aaron Ellett  00:51:15.707 16:32 M 43 Spartanburg SC
184 428 Lindsey Lowry  00:51:16.221 16:32 F 35 Spartanburg SC
185 446 Ly Oupasa  00:52:56.024 17:05 F 60 Spartanburg SC
186 421 Jacqueline Linder  00:53:53.493 17:23 F 18 Spartanburg SC
187 420 Conny Linder  00:53:53.510 17:23 F 51 Spartanburg SC
188 414 Maria Leon  00:54:01.861 17:25 F 45 Spartanburg SC
189 523 Sunilda Mende  00:54:02.189 17:26 F 50 Spartanburg SC
190 445 Zaila Orellana  00:54:17.284 17:31 F 55 Cowpens SC
191 377 Autumn Flores  01:04:08.413 20:41 F 13 Spartanburg SC
192 438 Renee Mendez  01:04:20.022 20:45 F 18 Chesnee SC
193 484 John Stacey  01:04:20.321 20:45 M 18 Chesnee SC
194 488 Laura Treffinger  01:04:22.645 20:46 F 26 Boiling Springs SC
195 375 Myra Ezell  01:04:31.116 20:49 F 51 Pittsboro NC
196 412 Amanda Kuykendall  01:04:32.301 20:49 F 29 Spartanburg SC
197 485 Deborah Stripling  01:04:32.992 20:49 F 52 Spartanburg SC
                 
5K   Age Group Awards            
                 
Top   Males Overall               
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 472 Matt Shock  00:16:17.381 5:15 M 32 Greenville SC
2 406 Wynn Johnson  00:16:59.656 5:29 M 15 Roobuck SC
3 323 Ben Boatwright  00:17:06.604 5:31 M 17 Landrum SC
                 
Top   Females Overall             
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 504 Michelle Ziegler  00:18:36.968 6:00 F 33 Greenville SC
2 505 Kelly Woodard  00:19:32.607 6:18 F 33 Greenville SC
3 470 Erika Shaver  00:20:03.363 6:28 F 22 Spartanburg SC
                 
Male   14 and under              
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 409 Clay Knight  00:18:31.517 5:58 M 14 Campobello SC
2 426 Alex Lonon  00:20:51.705 6:44 M 13 Spartanburg SC
3 433 Allen Manasas  00:23:53.200 7:42 M 13 Spartanburg SC
                 
Male   15-19              
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 444 Christian Newton  00:22:16.601 7:11 M 15 Chesnee SC
2 516 Judah Phillips  00:26:19.699 8:29 M 18 Chesnee SC
3 465 Daniel Sargent  00:29:25.079 9:29 M 16 Greer SC
                 
Male   20-24              
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 443 Brian Neumann  00:18:49.024 6:04 M 23 Inman SC
2 305 Paolo Arce  00:28:44.726 9:16 M 24 Charleston SC
3 335 Michael Brown  00:30:47.780 9:56 M 23 Spartanburg SC
                 
Male   25-29               
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 448 Garrett Page  00:21:07.402 6:49 M 28 Greer SC
2 309 Myung Bae  00:21:27.773 6:55 M 26 Spartanburg SC
3 364 Justus Downey  00:24:32.173 7:55 M 29 Greenville SC
                 
Male   30-34              
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 440 Greg Moore  00:18:59.723 6:07 M 33 Inman SC
2 517 Andrew Carender  00:21:56.768 7:05 M 32 Spartanburg SC
3 395 Bryan Harmsen  00:23:09.977 7:28 M 32 Spartanburg SC
                 
Male   35-39            
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 418 Emmanuel Leveque  00:20:20.373 6:34 M 38 Spartanburg SC
2 427 Joshua Lonon  00:23:38.411 7:37 M 39 Spartanburg SC
3 457 David Prince  00:29:24.267 9:29 M 39 Greenville SC
                 
Male   40-44            
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 518 Chris McCarragher  00:23:11.790 7:29 M 41 Spartanburg SC
2 376 Mark Fahling  00:23:45.061 7:40 M 44 Gaffney SC
3 429 Matt Lyden  00:24:57.330 8:03 M 44 Spartanburg SC
                 
Male   45-49              
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 514 Ed Darwin  00:23:58.534 7:44 M 49 Spartanburg SC
2 327 Quentin Bonner  00:25:47.909 8:19 M 48 Moore SC
3 410 Chris Kochanowicz  00:26:04.730 8:25 M 49 Spartanburg SC
                 
Male   50-54            
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 467 Gary Schmidt  00:23:49.232 7:41 M 50 Spartanburg SC
2 453 Mark Pfeiffer  00:24:14.860 7:49 M 50 Spartanburg SC
3 407 John Karvelas  00:26:17.331 8:29 M 53 Spartanburg SC
                 
Male   55-59            
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 362 Terrence Derflen  00:22:29.527 7:15 M 56 Simpsonville SC
2 496 Ian Whatley  00:24:09.529 7:47 M 55 Greer SC
3 493 Robert Walden  00:24:50.967 8:01 M 58 Inman SC
                 
Male   60-64            
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 487 Jack Todd  00:22:07.469 7:08 M 62 Spartanburg SC
2 397 Bill Hildebrandt  00:23:23.867 7:33 M 64 Mt Pleasant SC
3 380 Larry Gammons  00:23:39.835 7:38 M 63 Spartanburg SC
                 
Male   65-69            
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 353 Rod Cook  00:34:24.267 11:06 M 67 Greer SC
2 498 Mike Workman  00:34:44.281 11:12 M 66 Woodruff SC
3 482 Henry Sparrow  00:34:49.166 11:14 M 68 Spartanburg SC
                 
 Male 70 and over               
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 387 Steven Gold  00:31:40.752 10:13 M 73 Columbus NC
2 491 Dwight Von Kolnitz  00:42:24.436 13:41 M 70 Lyman SC
3 315 Gary Bennett  00:43:15.260 13:57 M 78 Easley SC
                 
Female   14 and under            
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 316 Sophia Beyer  00:24:20.782 7:51 F 12 Spartanburg SC
2 331 Elise Bright  00:26:26.384 8:32 F 13 Spartanburg SC
3 336 Anna Buchert  00:29:34.525 9:32 F 9 Spartanburg SC
                 
Female   15-19               
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 501 Kimberly Wynn  00:29:01.400 9:22 F 15 Boiling Springs SC
2 398 Grace Hildebrandt  00:32:29.347 10:29 F 15 Inman SC
3 421 Jacqueline Linder  00:53:53.493 17:23 F 18 Spartanburg SC
                 
Female   20-24               
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 413 Brooke Larson  00:24:41.374 7:58 F 24 Spartanburg SC
2 359 Paige Cummings  00:24:48.231 8:00 F 23 Spartanburg SC
3 322 Meghan Blick  00:25:57.566 8:22 F 23 Roebuck SC
                 
 Female 25-29               
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 480 Tianna Snyder  00:22:07.575 7:08 F 27 Boiling Springs SC
2 495 Amanda Watts  00:23:56.715 7:43 F 27 Spartanburg SC
3 373 Cynthia Ellezingue  00:27:03.825 8:44 F 25 Kissimmee FL
                 
Female   30-34              
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 486 Kris Swofford  00:22:17.008 7:11 F 30 Inman SC
2 313 Tonda Barber Clyburn  00:23:23.355 7:33 F 32 Spartanburg SC
3 508 Ashley Blackwelder  00:24:10.460 7:48 F 33 Spartanburg SC
                 
Female   35-39               
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 473 Crystal Shumaker  00:27:01.025 8:43 F 38 Boiling Springs SC
2 520 Shannon Hill  00:28:01.283 9:02 F 37 Spartanburg SC
3 522 Bernie Depra  00:28:52.311 9:19 F 36 Spartanburg SC
                 
Female   40-44               
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 311 Kristin Baker  00:29:04.212 9:23 F 41 Spartanburg SC
2 437 Rene McCurdy  00:29:12.394 9:25 F 40 Greer SC
3 500 Robin Wright  00:30:00.744 9:41 F 41 Roebuck SC
                 
Female   45-49            
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 402 Teresa Hrubala  00:25:51.020 8:20 F 46 Spartanburg SC
2 368 Cristina Edmond  00:27:11.296 8:46 F 45 Inman SC
3 468 Tarasa Schmidt  00:29:04.778 9:23 F 47 Spartanburg SC
                 
Female   50-54               
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 461 Susan Rogers  00:22:51.610 7:22 F 51 Spartanburg SC
2 320 Sheryl Bland  00:35:59.466 11:36 F 52 Spartanburg SC
3 451 Allison Payne  00:36:09.806 11:40 F 50 Pauline SC
                 
Female   55-59               
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 306 Nancy Atkinson  00:35:20.336 11:24 F 56 Spartanburg SC
2 304 Melissa Andrews  00:38:43.156 12:29 F 58 Chesnee SC
3 405 Carol Johnson  00:50:58.241 16:26 F 58 Spartanburg SC
                 
Female   60-64               
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 351 Jill Cole  00:35:12.215 11:21 F 61 Spartanburg SC
2 307 Julie Ayers  00:51:03.732 16:28 F 61 Moore SC
3 446 Ly Oupasa  00:52:56.024 17:05 F 60 Spartanburg SC
                 
Female   65-69            
Place Bib # Name Finish time Pace Gender Age City State
1 352 Button Cook  00:33:19.893 10:45 F 65 Greer SC
2 525 Carolyn Turner  00:46:27.094 14:59 F 67 Glendale SC