online event registration and payment

Go-Green Events is an event registration and payment web site. We work with all events to provide well-organized and easy-to-use registration services at a low cost.

 

Golden Nugget SUP Race 5K - 14' on Oct. 12, 2013, 2 p.m.

2013 GOLDEN NUGGET PADDLE BOARD RACE      
PRESENTED BY HALF-MOON OUTFITTERS        
OCTOBER 12TH, 2013          
               
               
TIMING QUESTIONS:  SCOTT@GO-GREENEVENTS.COM    
               
               
               
               
5K Results            
Division: 5K - 12.6          
Place Bib # Name Time Gender Age City State
1 143 JUSTIN SCHAAY  00:37:03.687 M 45 CHARLESTON SC
2 141 BILLY ROSSINI  00:39:01.938 M 42 CORNELIUS NC
3 139 DAVID MELLO  00:40:03.466 M 39 DANIEL ISLAND SC
4 198 JUSTIN SAMS  00:41:26.408 M 31 MT PLEASANT SC
5 136 JEFF LONDON  00:42:10.447 M 39 LEXINGTON SC
6 194 BETH LOVETT  00:42:22.516 F 40 CHAS SC
7 164 TERESA ROGERS  00:45:24.592 F 54 MT PLEASANT SC
8 142 KATIE ROWE  00:47:13.437 F 27 MT PLEASANT SC
9 132 MARTHA CRISCUOLO  00:47:18.473 F 38 CHARLESTON SC
10 128 SUSAN BALLENGER  00:49:14.741 F 49 ISLE OF PALMS SC
11 188 HOLLY FELTNER  00:49:26.393 F 40 HILTON HEAD SC
12 130 CALEB CLARK  00:50:02.232 M 12 CHARLESTON SC
13 137 MELISSA LONDON  00:50:43.531 F 35 LEXINGTON SC
14 129 CAROLINE BUCKLEY  00:51:32.305 F 40 MT PLEASANT SC
15 140 SHAWN PAYMENT  00:52:37.466 M 49 JOHNS ISLAND SC
16 133 AUDREY HEIDEL  00:53:05.949 F 13 HILTON HEAD SC
17 135 DUSTY DANA JENKINS  00:53:16.297 F 35 CHARLESTON SC
18 138 MICHAEL LONG  00:53:56.815 M 44 MT PLEASANT SC
19 197 KATE WARTNER  00:54:44.289 F 43 MT PLEASANT SC
20 191 FRANSICA DILLING  00:58:59.076 F 34 MT PLEASANT SC
21 131 IAN CLARK  01:05:05.387 M 10 CHARLESTON SC
               
Division: 5K - GM            
Place Bib # Name Time Gender Age City State
1 163 TERRY PERKINS  00:42:09.466 M 70 COLUMBIA SC
2 149 MARK HEMSTREET  00:48:33.788 M 53 MOORESVILLE NC
3 150 BRACK HORNE  00:53:51.510 M 55 SAVANNAH GA
4 146 ANDREW ESCHBACHER  00:56:20.822 M 53 COLUMBIA SC
5 145 JAMES COLLINS  00:59:18.544 M 56 MARIETTA GA
6 165 JOHN TATE  00:59:40.363 M 53 BLYTHEWOOD SC
7 162 ALISON MACLEOD  01:01:53.470 F 50 CHARLESTON SC
8 148 ALICE FREEMAN  01:08:39.996 F 52 WEST COLUMBIA SC
9 166 CARLIN TIMMONS  01:09:23.141 F 65 SULLIVANS ISLE SC
               
Division: 5K - SURF          
Place Bib # Name Time Gender Age City State
1 183 ASHLEY STARKEY  00:40:47.365 M 39 CHARLESTON SC
2 189 BILL GREENE  00:41:45.514 M 31 SULLIVANS ISLE SC
3 196 MATTHEW DEVILLAS  00:42:04.270 M 25 MENOMONEE FALLS WI
4 178 TIM MCKENNA  00:43:58.314 M 47 ELMHURST IL
5 193 SAM MOORE  00:44:54.569 M 31 MT PLEASANT SC
6 187 BRIAN WILSON  00:45:12.318 M 42 MT PLEASANT SC
7 173 STEVE HOOD  00:45:38.069 M 43 ISLE OF PALMS SC
8 170 STUART COLEMAN  00:46:38.278 M 36 MT PLEASANT SC
9 177 CLAY MCCULLOUGH  00:48:18.155 M 42 MT PLEASANT SC
10 174 WILLIAM HOOD  00:48:21.779 M 24 MT PLEASANT SC
11 175 TRENT KIRK  00:49:48.708 M 42 MT PLEASANT SC
12 184 GRAY TAYLOR  00:50:18.570 M 44 MT PLEASANT SC
13 168 JACKSON BURNETT  00:50:38.261 M 41 MT PLEASANT SC
14 169 JOE CALANDRA  00:50:53.511 M 56 MT PLEASANT SC
15 167 SHAWN ANDERSON  00:51:48.810 F 46 MT PLEASANT SC
16 186 KANE WATERBURY  00:52:38.767 M 16 MT PLEASANT SC
17 199 KATIE MCKENNA  00:56:36.035 F 45 ELMHURST IL
18 192 CAROLINA JEWETT  00:58:30.344 F 31 MT PLEASANT SC
19 179 AUTUMN PARHAM  00:59:56.173 F 29 CHARLESTON SC
20 181 PAULA REAVIS  01:02:05.002 F 40 MT PLEASANT SC
21 182 ALLIE RUE  01:05:17.684 F 23 MT PLEASANT SC
22 185 ANNE TEASLEY  01:08:31.010 F 22 CHARLESTON SC
23 176 CATHERINE MCCULLOUGH  01:08:50.445 F 44 MT PLEASANT SC
24 134 MARGARET HEIDEL  01:08:59.005 F 44 HILTON HEAD SC
25 180 LESLEIGH PATTON  01:14:38.529 F 32 CHARLESTON SC
               
10K Results            
Division: 10K - 12.6          
Place Bib # Name Time Gender Age City State
1 246 JOHN HEIDEL  01:08:07.685 M 44 HILTON HEAD SC
2 245 JOSHUA HALL  01:10:49.694 M 40 CHARLESTON SC
3 284 APRIL ZILG  01:12:22.578 F 27 WILMINGTON NC
4 241 AMY CLARK  01:16:15.645 F 40 CHARLESTON SC
5 244 DANIELLE GOLDSTON  01:16:57.369 F 34 CHARLESTON SC
6 243 KATIE FELTON  01:17:27.793 F 30 PROSPERITY SC
7 242 JACOB CROX  01:18:16.598 M 14 KNOXVILLE TN
8 248 JONATHAN MOORE  01:22:28.232 M 50 ALEXANDRIA VA
9 287 KATHERINE IRUENS  01:24:06.475 F 24 SUMMERVILLE SC
10 247 DANIELLE LICARI  01:31:45.953 F 40 MT PLEASANT SC
11 239 SAMMIE ARNOLD  01:32:29.342 F 52 MT PLEASANT SC
12 190 ELIZABETH CURREY  01:41:32.834 F 42 MT PLEASANT SC
               
Division: 10K - 14            
Place Bib # Name Time Gender Age City State
1 278 JERAMIE VAINE  00:59:48.652 M 34 NEVADA CITY CA
2 200 CHRISTOPHER JOHNSON  01:02:05.269 M 30 WILMINGTON NC
3 274 DAMON LICARI  01:02:26.140 M 40 MT PLEASANT SC
4 249 JEREMY WHITTED  01:02:38.320 M 39 DANIEL ISLAND SC
5 275 ANDREW MCMARLIN  01:03:27.939 M 44 SULLIVANS ISLE SC
6 276 RODDY MEDDERS  01:05:18.184 M 46 BLUFFTON SC
7 279 CHISOLM WILSON  01:07:50.538 M 45 MT PLEASANT SC
8 144 COREY TAYLOR  01:07:57.462 M 28 CHARLESTON SC
9 285 KAI DILLING  01:09:10.299 M 46 ISLE OF PALMS SC
10 273 DANNY LAUDER  01:10:21.592 M 23 MT PLEASANT SC
11 250 ADAM CLARK  01:10:24.229 M 42 CHARLESTON SC
12 272 GREG HAMMOND  01:10:45.314 M 31 SULLIVANS ISLE SC
13 286 BUBBA CATOE  01:12:01.654 M 48 FOLLY BEACH SC
14 277 JESS PATTERSON  01:16:43.316 M 37 SULLIVANS ISLE SC
15 271 JAMES GREGORIO  01:20:16.554 M 41 MARLBORO NJ
16 288 DAVID GAVIN  01:22:22.728 M 24 CHAS SC
               
Division: 10K - GM          
Place Bib # Name Time Gender Age City State
1 280 MIKE EVATT  01:04:10.264 M 53 MT PLEASANT SC
2 283 STEVE PHILLIPS  01:04:59.787 M 50 PAWLEYS ISLAND SC
3 282 DAVID HURLOCK  01:30:10.001 M 53 MT PLEASANT SC